BESLENME

Yayın Tarihi: 04.09.2017 Pazartesi 19:00:00

20 kat fazla C vitamini içeriyor!

20 kat fazla C vitamini içeriyor!

4.000 yıl önce ilk defa Çin'de kültive edilerek yetiştirilmeye başlanmış olan hünnapın  sağlığa faydaları saymakla bitmiyor.

4.000 yıl önce ilk defa Çin'de kültive edilerek yetiştirilmeye başlanmış olan hünnapın  400'den fazla türü olduğu biliniyor. Bazı türleri taze yemek için uygunken bazıları kurutularak yemeye uygun. Değişik iklim şartlarına dayanıklı ağaçlarda yetişiyor.

Hünnap çok çeşitli yararlı besinler içeriyor. Magnezyum, potasyum, bakır, B3 vitamini, kalsiyum, manganez, fosfor ve demir bunlardan önemlileri. Herhangi bir turunçgil meyvesinden 20 kat daha fazla C vitamini içeriyor, bu da bağışıklık sistemini güçlendirmede ve enfeksiyonlarla mücadelede işe yarıyor. Bu nedenle bazı kültürlerde yıllardır boğaz ağrısı için çayının yapılıyor. Hünnap özleri cilt bakım ürünlerinde de kullanılıyor.

Bu meyvenin bu kadar yararlı olması içerdiği fito besinlerin kompleks yapısından kaynaklanıyor. Bu meyvede 8 çeşit flavanoid olduğu belirlenmiş. Spinosin ve svertiş adlı flavanoidlerin yatıştırıcı etkileri nedeniyle geleneksel Çin tıbbında hünnap anksiyete ve insomniya tedavisinde kullanılıyor. Puerarin serbest radikallerle mücadelede etkili. Apigenin antioksidan özelliğinin yanında anti inflamatuar ve anti tümör özelliklere de sahip, böylece kanser riskini düşürmeye yardımcı. Hünnap aynı zamanda 18 önemli amino asit içeriyor ve vücutta 50.000'den fazla proteinin yapılmasına yardımcı, bunlardan biri de yara iyileştirme sürecini başlatıyor.

Tüm bu faydalarına rağmen hünnap sınırsız tüketilmemelidir çünkü sağlık için zararlı olan früktoz içerir.

DİĞER HABERLER