BESLENME

Yayın Tarihi: 06.10.2017 Cuma 06:00:00

Anne sütünün önlediği ortaya çıktı

Anne sütünün önlediği ortaya çıktı

1-7 Ekim Emzirme Haftası’nda anne sütünün çocuklar üzerindeki etkisine değindi.

Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Mesut Turan, anne sütünün çocuklar üzerinde büyük etkisi olduğunu belirtti.

Turan, özellikle gelecekte büyük sorunlar arasında yer alacak olan obezitenin doğru anne sütü kullanımı ile çözülebileceğini söyledi.

Mesut Turan açıklamasında şunları söyledi; "Ekim Ayı'nın ilk haftası Emzirme Haftası olarak bakanlığımız ve dünya sağlık örgütü tarafından belirlenmiş. Bildiğiniz gibi sağlıklı çocuklar, sağlıklı nesiller için anne sütü çok önemli. Biz de bu konu çok önemsiyoruz. Bebeklerimize ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini istiyoruz. 6 aydan 2 yaşına kadar anne sütü ile birlikte ek gıda öneriyoruz. Çünkü anne sütü bebek için, çocuk için eşsiz bir gıdadır, eşsiz bir besin değeridir.

Özellikle sağlıklı bebekler, sağlıklı nesiller için anne sağlığı için anne sütünü biz öneriyoruz. Çünkü gelecek nesiller bizi obez çocuklarla meşgul edecek. Dengeli anne sütü ile beslenen çocuklarda ileride obezite çok fazla gözükmüyor.

Çocuklarda aynı zamanda beslenme, büyüme dengeli bir şekilde oluyor. Annelerin sağlığı açısından bu çok önemli çünkü emziren annelerde bir takım meme kanserleri, rahim kanserleri gibi bunlar daha az görülüyor emzirdiği zaman. Biz anne sütünü ilk 6 ay sade,6 aydan sonra iki yaşına kadar da ek gıda ile tüm annelerimize anne adaylarımıza bebeklerine vermelerini istiyoruz."

DİĞER HABERLER