BESLENME

Yayın Tarihi: 12.02.2018 Pazartesi 16:50:00

Balın son kullanma tarihi var mı?

Balın son kullanma tarihi var mı?

Bal, arıların çiçeklerden topladığı nektarın, vücutlarından salgılandıkları bir takım enzimlerle işlenmesi sonucu oluşan, dayanıklı, yoğun ve yüksek besin değeri içeren bir gıda maddesidir. Peki balın son kullanma tarihi var mıdır?

Mucizevi bir besin olan balın bozulup bozulmayacağı son zamanlarda tartışma konusu oldu. Bazı kaynaklarda son kullanma tarihi olmayan tek ürün olduğu söylenirken, bir yandan da doğru şekilde muhafaza edilmediği takdirde bozulabileceği iddia edildi. Sizler için bal konusunda bilinmeyenleri Anavarza Bal yetkilisi Selin Işık’tan öğrendik.

İçerisindeki vitamin, mineral ve aminoasitler ile çocukların gelişiminde faydalı olan bal hakkındaki bilinmeyenleri sizler için paylaşıyoruz. 

Balın son kullanma tarihi var mıdır?

Anavarza Bal yetkilisi Selin Işık Food Time’a; “Doğru ortam koşullarında saklandığı sürece balın son kullanma tarihi yoktur. Bal içerisine su girmediği müddetçe bozulmadan saklanabilen nadir ürünlerdendir. Biz de bu nedenle bağlı bulunduğumuz Etiketleme Yönetmeliği’ne göre son kullanma  tarihi olarak tavsiye edilen tüketim tarihi önermekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Kristalleşen balı ısıttıktan sonra tüketmek doğru mudur?

Bal hakkında merak edilen bir diğer konu ise kristalleştikten sonra tüketilip tüketilemeyeceğidir. Kristalize olan balın doğal hali ile de tüketilebileceğini ya da kontrollü koşullarda kısa süreli 45 °C sıcak su içerisinde kristalizesi çözülerek de tüketilebileceğini belirten Işık; "Balın kontrolsüz olarak yüksek sıcaklıkta ve uzun süre ısıtılarak tüketilmesi doğru değildir. Ancak kontrollü olarak kısa süreli düşük sıcaklıklar balın yapısına zarar vermemektedir. Bu şekilde ısıtılan bal da tüketilebilir." diye kaydetti.


Gıda Gündemi Özel Haber   /   Özlem İnci Sesüren

DİĞER HABERLER