BESLENME

Yayın Tarihi: 27.03.2018 Salı 06:00:00

"Bu tavukları tercih edin"

Tavuk ve süt ürünleri hakkında konuşan İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Dizdar, "Gezen tavuktan vazgeçmeyin" dedi.

İstanbul'da Marmaris Kent Konseyi Çevre Grubu ve Yerel Tohum Derneği tarafından belediyenin kapalı alanına kurulan organik pazarı, Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar da ziyaret etti. Kent Konseyi Çevre Grubu'nun 'Beslenme ve sağlık' adlı söyleşisine katılmak üzere ilçeye davet edilen Dr. Dizdar, organik pazarda üretici ve vatandaşlarla ürünler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Çiftçi kadınların yetiştirdiği ürünler hakkında bilgi aldı.

Organik üretim yapan köylülerinin kalkınması için bu tür pazarların önünün açılması gerektiğini dile getiren Dr. Dizdar, "Bizler, her yeri gezerek organik tarımın gelişmesi için destek veriyoruz. Ülkemizde GDO'lu ürünler yenmemelidir. Bunun önüne geçilmesi için, tepeden kanunla çözüme gidilmelidir. Küçük çapta çiftçilik yapan köylünün, ürününü halk pazarlarına getirmesi çok önemlidir. Hatta bunun için ülke bazında projeler üretilmelidir.

Organik ürün üreten küçük köylünün ürününü satmasını engellerseniz, hormonlu ve takviyeli dediğimiz GDO'lara mahkum olursunuz. Köylünün ürettiği organik ürünü satmasını engellerseniz ya yaşadığı yeri terk edip şehre yerleşir ya da yaşamak için diğerleri gibi ilacı basar, hormonlu gıda üretir. Belediyeler bu tür pazarlarda küçük üreticiye yer vermeli ve onları çeşitli projelerle desteklemelidir. Marmaris Belediyesi'nin destek verdiği temiz gıda ve tohum projesi örnektir" dedi.

Bir vatandaşın tavuk ve süt ürünleri hakkında sorusuna da cevap veren Dr. Dizdar, " Gezen tavuk diye bir şey ortaya atıldı. Tavuğun gezmesi başlı başına iyi bir şey. Hayvanın önüne en iyi yemi de koysanız o gider böcekleri ve çevredeki doğal gıdaları tercih eder. Tavuğun hijyenik dediğimiz fabrika koşullarında yetişmesi insani değildir. Bunları büyütmek için antibiyotik ürünler kullanılıyor. Hayvan kısa sürede ayakları kırılacak kadar besili hale geliyor. Gezen tavuktan vazgeçmeyin" dedi.

DİĞER HABERLER