BESLENME

Yayın Tarihi: 13.09.2018 Perşembe 17:15:00

Çağın hastalığı oldu! Beslenme ile tedavi mümkün

Çağın hastalığı oldu! Beslenme ile tedavi mümkün

Uzmanlar, karaciğer yağlanmasına karşı, hayat tarzında değişiklik, beslenme tedavisi ile birlikte spor yapılması ve mutlaka vücut ağırlığında yüzde 10'luk kayıp yaşanmasını öneriyor.

Vücudumuzda bulunan en büyük organ olan karaciğer, sindirim sisteminin önemli parçalarından birisi. Burada oluşabilecek bir işlev kaybı, vücudun pek çok noktasında olumsuz etkilere yol açabilir. İşlev kaybı erken teşhis edilmediği takdirde ise zamanla karaciğerde yetmezlik meydana getirebilir. Karaciğer yağlanması da yetmezliğe yol açan en önemli nedenlerin başında geliyor.

Hem sindirim sistemi hem de metabolizmanın beyni olan karaciğerde oluşabilecek işlev kaybının vücutta pek çok olumsuz etkiye yol açabileceğini belirten Memorial Bahçelievler ve Ataşehir Hastaneleri Gastroenteroloji Uzmanı Prof.Dr. Murat Akyıldız, çağın hastalığının karaciğer yağlanması olacağını söyledi.

Karaciğer hastalığının genellikle tesadüfen yapılan tetkikler sonucu ortaya çıktığını ifade eden Memorial Bahçelievler ve Ataşehir Hastaneleri Gastroenteroloji Uzmanı Prof.Dr. Murat Akyıldız, karaciğer yetmezlik bulgularının ileri evrede belli olduğunu ifade etti.

Prof.Dr. Akyıldız temel olarak göz aklarında sararma, idrar renginin koyulaşması, ciltte inatçı kaşıntılar, kırmızı döküntüler, tırnak değişiklikleri, avuç içlerinde kızarıklık, karın boşluğunda sıvı birikmesi, ayaklarda ödem ve ileri evrede bilinç bulanıklığı gibi belirtilere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yetmezlik bulgusu gelişen hastanın karaciğer nakli adayı olmadığını belirten Prof.Dr. Murat Akyıldız, ancak belli bir evreyi geçildiğinde nakli düşünmek gerektiğini söyledi.

HEPATİT C VÜCUTTAN TAMAMEN ATILABİLİYOR

Karaciğer yetmezliğinin tedavisi hakkında bilgilendirmede bulunan Prof. Dr. Akyıldız şunları söyledi:

“Bu grup hastalarda metabolik sendromlar görülür. Bu kişilere hayat tarzında değişiklik, beslenme tedavisi ile birlikte spor yapılması ve mutlaka vücut ağırlığında yüzde 10'luk kayıp yaşamalarını tavsiye ediyoruz. Ne yazık ki önümüzdeki yıllarda sıklıkla problem yaşayacağımız hasta grubu alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı ve karaciğer yağlanması olacak."

DİĞER HABERLER