BESLENME

Yayın Tarihi: 14.09.2018 Cuma 06:30:00

Çocukları enfeksiyondan koruyor

Çocukları enfeksiyondan koruyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, "Propolis, düzenli kullanımda çocukları enfeksiyonlara karşı korurken vücudun bakteriler ve mikroplarla savaşmasına da destek oluyor" dedi.

Yaklaşan eğitim-öğretim dönemi öncesi uzmanlar, anne babaları uyararak sık hastalanan çocuklar için uyarıda bulunuyor. Özellikle okulların açılışının iklim geçişi sebebiyle salgın hastalıkların yayıldığı döneme denk geldiğini belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, bu dönemde bağışıklık sistemini güçlü tutmanın çok önemli olduğunu vurguladı. Propolisin düzenli kullanımda çocukları enfeksiyonlara karşı korurken vücudun bakteriler ve mikroplarla savaşmasına da destek olduğunu dile getiren Boyacıoğlu, bir diğer değerli arı ürünü olan arı sütünün de çocukların büyüme ve gelişimine destek olduğunu belirtti.

Propolis metabolizmayı düzenliyor

Çocuklara saf katkısız ürünler verilmesinin önemine değinen Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, “Propolis, arı sütü metabolizmayı düzenleyen ve sağlıklı hale getiren yüzde 100 doğal ürünlerdir. Güçlü antioksidan etkisiyle bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle çocuklarda birçok hastalık hava yolu ile bulaşmakta.

Çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi için dünyada bilinen en güçlü antioksidanlar arasında yer alan Propolisi çocuklara vermemiz gerekmektedir. Yapılan pek çok bilimsel çalışmada propolisin bağışıklığı düzenleyici, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antitümör, antienflamatuvar etkilerinin olduğu ve bunun bileşiminde yer alan kafeik asit fenetil ester, artepillin C, apigenin, krisin, galangin, pinosembrin kafeik asit gibi fenolik flavonoid bileşenlerden kaynaklandığı ortaya konulmuştur.

Ayrıca arı sütü ise, yine bağışıklığı güçlendirirken, çocuklarda iştahın düzenlenmesine ve çocukların büyüme gelişmelerine de katkıda bulunur” dedi.

Tüketimi oldukça kolay

Propolisin tüketiminin oldukça basit olduğunu kaydeden Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, yetişkinlerde 20-80 damla, çocuklarda ise 10-40 damla olarak kullanıldığını söyledi. Boyacıoğlu, “Veya ham bal ile karışım halinde, Arı sütünün ise ham bal ile karışım halinde formlarının mevcut olduğunu belirterek günde 1 tatlı kaşığı doğrudan veya süt, yoğurt gibi gıdalarla birlikte tüketebilir” diye konuştu.

DİĞER HABERLER