BESLENME

Yayın Tarihi: 17.03.2017 Cuma 11:25:31

Etiketlerdeki bu 3 ibareye dikkat!

Etiketlerdeki bu 3 ibareye dikkat!

Satın aldığımız yiyeceklerin etiketlerinin doğru şekilde okunması birçok sağlık sorununun önüne geçebiliyor.

Ürünlerin etiketlerini doğru analiz etmek ve içeriklerini anlamanın mümkün olduğunu söyleyen Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Diyetisyeni Alev Erkan, 3 adımda yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

“Birinci adım porsiyon hesaplama. Genellikle birçok besin etiketinde ‘100 gramda’ ve ‘1 porsiyon’ ibareleri yer alır.

Örneğin; aldığınız tuzlu bir bisküvinin etiketinde, 100 gram içeriğindeki tuz belirtiliyor ve siz günlük tuz alım miktarınıza uygun olduğunu düşünüyorsunuz. Fakat bu bisküvinin paketi 200 gram ise ve tamamını tükettiyseniz, iki katı kadar tuz almış olursunuz. 

Şeker ve lif hesabı

Üçüncü adım ise ‘azaltma artırma ve dengeleme’ hesabı. Doymuş yağ, trans yağ, kolesterol, tuz, sodyum, şekeri azaltmamız karbonhidrat, protein ve yağı da dengelememiz gerekiyor. Lif, vitaminler ve mineraller sağlayacak gıdaların tüketimi ise artırılmalı.” 

3 ibareye dikkat

Diyetisyen Alev Erkan ayrıca, ürünlerin üzerindeki ‘yüzde işareti’, ‘gluten içerir’, ‘laktoz içerir’ ibareleri olan ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak; “Ürünler üzerinde yer alan yüzde işareti, satın aldığınız bir üründeki değerin günlük ortalama ihtiyacın ne kadarını karşıladığını gösteriyor.
 

DİĞER HABERLER