BESLENME

Yayın Tarihi: 06.06.2018 Çarşamba 09:20:00

Göz sağlığınız için mutlaka tüketmeniz gereken 8 besin

Göz sağlığınız için mutlaka tüketmeniz gereken 8 besin

Göze iyi gelen besinler nelerdir ? Göz sağlığımız için tüketmemiz gereken besinlerden en bilineni hepimizin bildiği üzere havuç. Peki göz sağlığına faydalı olabilecek başka hangi besinleri tüketmeliyiz ? İşte göz sağlığına iyi gelen 8 mücizevi besin.

Genel olarak vücudumuzun, spesifik olarak da organlarımızın sağlığı için bazı özel besinleri tüketmemiz gerekiyor. Gözlerimizde bunlardan birisi. Yaşlanmayla birlikte her organımızda olduğu gibi gözlerimizde bir takım sağlık problemlerinin meydana gelmesi kaçınılmaz. Ancak doğru besinleri düzenli bir şekilde tüketerek meydana gelecek bu sağlık problemlerini yavaşlatmamız mümkün. işte göz sağlığımız için tüketmemiz gereken besinler.

1- PORTAKAL: Bir kış meyvesi olan portakal ve portakal suyu, en fazla C vitamini içeren besin kaynaklarıdır. Güçlü bir C vitamini kaynağı olan portakal, bağışıklık sistemini desteklemesinin yanı sıra, içerdiği askorbik asit yardımı ile, bir antioksidan görevi görerek, katarakt ve maküler dejenerasyon (sarı benek hastalığı) hastalığına karşı gözleri korumaktadır.

2- KALE: Yeşil yapraklı sebzeler, göz sağlığının korunması açısından mükemmel etkilere sahiptir. Kıvırcık marula benzeyen ve yeşil yapraklı bir sebze olan kale, lutein ve zeaksantin adı verilen antioksidanlar bakımından zengindir. Bu iki antioksidan yaşa bağlı olarak gelişen maküler dejenerasyon oluşumunu önlemekte ve katarakt gelişimini de yavaşlatmaktadır.

3- HAVUÇ: Göz sağlığı ve keskin görüş yeteneği denildiğinde akla ilk gelen besin bileşeni olan beta karoten, havucun içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır. Aynı zamanda mükemmel bir A vitamini kaynağı olan havucun bir orta boy kadar miktarı, günlük alınması gereken A vitamini ihtiyacının neredeyse 2,5 katı kadarını karşılamaktadır. Hem beta karoten, hem A vitamini içeriği hem de antioksidan özellikleri ile havuç, serbest radikallerin nötralize edilmesini ve gözün maküler dejenerasyon (sarı benek hastalığı) ve diğer göz sorunlarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

4- BALIK: Yağ asitlerinin vücuda zararlı olduğu yönünde yaygın bir yanlış kanı bulunmaktadır. Ama aslında bazı tür yağ asitleri (omega-3 yağ asitlerinden dokosaheksaenoik asit - DHA gibi) iyi kolesterol için dikkate değer öneme sahiptir ve vücut işlevlerinin uygun şekilde gerçekleşmesi için gereklidir. Ayrıca DHA yağ asitleri, gözdeki retinal fonksiyonları geliştirmekte, göz kuruluğunu önlemekte ve görme yetisini artırmaktadır. Somon balığı, uskumru, sardalye, orkinos, ringa balığı ve ton balığı gibi yağlı balıklar ise bu faydalı DHA yağ asitleri bakımından oldukça zengindir ve göz sağlığı için de son derece faydalıdır.

5- KURUYEMİŞ: Sarı nokta hastalığı (maküler dejenerasyon) ve katarakt gibi göz sorunları ile mücadelede önemli bir savunma aracı olan E vitamini, kabuklu yemişlerin yapısında bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle de, fıstık ezmesi, buğday tohumu, badem ve fındık E vitamini bakımından zengin kabuklu yemişlerden bazılarıdır. Bu gibi kabuklu yemişler aynı zamanda yağ oranı yüksek besinler oldukları için, kontrollü şekilde tüketilmesi daha sağlıklı sonuçlar alınması bakımından önemlidir.

6- YUMURTA: Göz sağlığı açısından faydaları ile bilinen beta karoten dışında, diğer bazı besin bileşenleri de göz sağlığı için faydalı etkiler göstermektedir. Örneğin, yumurtanın içeriğinde bulunan lutein ve zeaksantin gibi iki önemli organik bileşen, gözler için önemli antioksidan görevler üstlenmektedir. Ayrıca yumurta, sarı nokta hastalığı ve katarakt gelişimine karşı koruyucu etki göstermektedir. Hali hazırda çok iyi bir protein kaynağı olan yumurta, hem göz hem de tüm vücut sağlığı açısından faydalı etkiler göstermektedir.

7- SARIMSAK: Sarımsağın içeriğinde bulunan ve bir tür sülfid bileşeni olan alisin maddesi, antibakteriyel etkiler göstermektedir. Bundan dolayı sarımsak, hem tüm vücut sağlığı hem de göz sağlığı için faydalı özelliklere sahiptir. Böylece sarımsak, gözlerde oluşabilecek iltihaplanma ve mikrop kapması gibi durumlara karlı gözleri koruma altına almaktadır.

8- SALATALIK: Kadınların gözlere maske yaparken de sık sık başvurduğu bir sebze olan salatalık, sadece göz altı torbalarının ya da göz altı morluklarının giderilmesinde değil, göz sağlığının korunmasında da etkili sonuçlar vermektedir. Güçlü bir C vitamini ile kafeik asit kaynağı olan salatalık, gözlerin dinlenmesine ve yatışmasına yardımcı olmaktadır. Üstelik kalori değeri de düşük olan salatalığı, alerji durumu da söz konusu değilse, bol bol tüketmekte sakınca yoktur.

DİĞER HABERLER