BESLENME

Yayın Tarihi: 08.03.2018 Perşembe 16:45:00

Hamilelikte babalara düşen görev

Hamilelikte babalara düşen görev

Hamilelik döneminin rahat bir şekilde geçirilmesi için baba adaylarına önemli görevler düşüyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zahide Küçük, "Anne adayları kadar baba adayları da aslında bu sürecin içinde. Hatta eşine her ne kadar sürecin içinde olduğun hissettirmesi anne adayının gebelik sürecini daha rahat geçirmesini sağlar"dedi.

Bu süreçte baba adaylarının her fırsatta eşlerinin yanında olduğunu hissettirmesini öneren Dr. Zahide Küçük, anne adayının baba adayı tarafından düzenli ve sağlıklı beslenmesi için teşvik edilmesinin, bulantı ve kusmasının olduğu dönemlerde, mümkün olduğunca mutfağa girmemesinin sağlanmasının, onunla birlikte egzersiz yapılmasının anne adayını motive ettiğini söyledi.

Baba adaylarının bu süreçte sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkları bırakmasının da önemine değinen Küçük, özellikle gebeliğin ilk aylarında kadınların kendilerini çok yorgun hissettiğini bu nedenle de ev işlerine babaların da katılması önerisinde bulundu.

Anne adaylarının gebelik süresi boyunca ruh hallerinin çok değişken olabileceğine vurgu yapan Küçük, "Bu dönemde siz sabırlı olun, eşinize sık sık sarılın ve ona onu sevdiğinizi söyleyin, eşiniz bu duruma çok mutlu olur. Doktor kontrollerinize birlikte gidin, doğum hakkında bilgiler edinin, böylelikle doğuma daha hazırlıklı olmuş olursunuz" dedi.

Doğum zamanı geldiğinde yapılacak en önemli şeyi sakin olmak olduğunu belirten Küçük, babalara önerilerini şöyle sıraladı;"Acil durumda nereye gideceğinizi, yanınıza neleri almanız gerektiğini bilin. Doğum sonrasında eşinizi emzirme konusunda teşvik edin, emzirme sırasında eşinizin yanında olun, emzirdikten sonra bebeğinizin gazını siz çıkarın, bu arada eşinizde dinlenmiş olur. Bebeğinizi hayatınızın bir parçası haline getirin, onunla birlikte uyuyun, ona ninniler, şarkılar söyleyin, onunla konuşun. Bu şekilde bebeğinizle olan bağınızın çok daha güçlü olmasını sağlamış olursunuz."

DİĞER HABERLER