BESLENME

Yayın Tarihi: 01.12.2017 Cuma 16:45:00

Hastalık kabusunuz olmasın! İşte size altın değerinde tavsiyeler

Hastalık kabusunuz olmasın! İşte size altın değerinde tavsiyeler

Uzman Diyetisyen Ceren Yolaçan İşeri, 1 Aralık Dünya AIDS Günü’ne dikkat çekmek amacıyla; hastaların beslenme şekilleriyle ilgili önerilerde bulundu.

Son yıllarda sayısı gittikçe artan AIDS hastalığının metabolizmaya etkilerinin minimuma indirilmesi için hastanın beslenme alışkanlıkları büyük önem taşıyor. Uzm. Dyt. Ceren Yolaçan İşeri, AIDS hastaları için altın değerinde öğütlerde bulundu.

İşeri, hastanın yaşam kalitesini artırmak açısından doğru besin tercihleri yapmanın önemine değinirken, bu süreçte iştahsızlığa ve ağrılara bağlı beslenme sorunları, çiğneme problemleri, emilim bozuklukları ve kilo kayıpları görülebileceğinin de altını çizdi. Doğru beslenmenin vücut ağırlığını korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için büyük önem taşıdığını belirtti.

Ayrıca kişinin şikayetlerinin göz önünde bulundurulması ve mevcut duruma uygun bir beslenme planı yapılması gerekiyor.

Uzm. Dyt. İşeri, önerilerini şöyle sürdürdü:

‘Sağlıklı beslenebilmek adına posa, vitamin ve minerallerden zengin tam tahılların, meyve, sebze gibi karbonhidratların tercih edilmesi, et, süt, balık, baklagiller gibi kaliteli proteinlerin yeteri kadar tüketilmesi gerekiyor. Vücut dokularının yapımında/onarımında kullanılan proteinlerin eksik alınması bağışıklık sistemini olumsuz etkilerken, enfeksiyonlara direnci azaltıyor.

Kişi, öğünlerde farklı besin gruplarından ( süt grubu, et grubu, sebze-meyve grubu, tahıl grubu) besinler tüketmeli yani öğünleri çeşitlendirmelidir.

Düzenli aralılarla klinik takipler yapılmalı, herhangi bir beslenme yetersizliği olup-olmadığı saptanmalı, gerekirse beslenme programı o anki koşullara göre yeniden düzenlenmelidir.’

Özel Haber / Hande Pusat

DİĞER HABERLER