BESLENME

Yayın Tarihi: 05.09.2017 Salı 14:10:00

Kombu çayı faydaları nelerdir?

Kombu çayı faydaları nelerdir?

Kombu çayı, fermente edilmiş bir çay türü olup sağlığa oldukça faydalıdır.

Kombu çayı, fermente edilmiş bir çay türüdür. Bu fermente çay hem yeşil çaydan hem de siyah çaydan yapılabilir. Sağlığa ise sayısız faydası bulunmaktadır. İşte kombu çayı faydaları ve nasıl hazırlandığı…

İlaç olarak da kullanılan Kombu Çayı (Kombucha), fermente edilmiş bir çay çeşididir. Yeşil veya siyah çaydan yapılabilir.

Kombu çayı, Doğu Asya’ya özgü bir çay olup dünyaya yayılmıştır. Fermentasyon esnasında disk biçiminde, jelatinimsi bir zardan meydana gelen mantar oluşur.

Kombu mantarı, şekerden oluşan bir beslenme solüsyonu içerisinde yaşar ve bu ortamda sürekli üremektedir. Bu mantar zamanla çayın btün yüzeyine yayılarak kalınlaşır.

İşte kombu çayının sağlığınıza olan sayısız faydaları:

- Salgı bezlerini ve hormon sistemini uyararak ömrü uzattığı söylenmektedir.

- Vücudun PH’ını dengeler. Vücutta biriken atık ve toksik maddeleri suda çözülebilir hale getirerek daha kolay atılmasını sağlar.

- Kan dolaşımını hızlandırır. Kalp atışlarını düzenler ve kanı temizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda sinir sistemine iyi gelerek yüksek tansiyonu düşürmektedir.

- Kan şekeri seviyesini sabitleyerek, şeker hastalığını tedavi eder.

- Her gün bir bardak tüketilmesi vücuttan bütün toksinlerin atılmasını sağlayarak sindirim sistemini hızlandırmaya yardımcı olur.

- Vücuttaki serbest radikallerin gelişimini engeller. Bu sayede kanseri tedavi ettiği söylenmektedir. Kolesterolü düşürür. Kabızlık ve basur (Hemoroid) problemlerini iyileştirici etkisi vardır.

DİĞER HABERLER