BESLENME

Yayın Tarihi: 10.09.2018 Pazartesi 15:25:00

Okul başarısı için sağlıklı beslenme tavsiyesi

Okul başarısı için sağlıklı beslenme tavsiyesi

Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden diyetisyen Berna Ertuğ, sağlıklı ve doğru beslenmenin çocukların zihin performansı üzerinde olumlu etkisi olduğunu belirterek, okul başarısı için kahvaltı, öğle yemeği ve ara öğünlerin önemine işaret etti.

Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden diyetisyen Berna Ertuğ, okul çağındaki çocuklara özel sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu.

Sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlıklarının, çocukların zihin performansları üzerindeki olumlu etkisinin yapılan çalışmalarla kanıtlandığını kaydeden Berna Ertuğ, düzenli bir beslenme programının, büyüme ve gelişmeye katkısının yanı sıra eğitim için de gerekli olduğunu vurguladı. Bu nedenle öncelikle çocuğun yemek düzeninin, okul saatlerine göre belirlenmesi gerektiğine değinen Ertuğ, "Sabah, öğle ya da tam gün ders programı olan okullara göre kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatlerinin yanı sıra ara öğünler de ders aralarına ve teneffüslere göre planlanmalı" dedi.

Beslenme alışkanlıklarının temelinin çocuklukta atıldığına işaret eden Berna Ertuğ, şunları kaydetti:

"Doğru beslenmeyi yaşam tarzı haline getiren çocuklar; hastalıklardan daha iyi korunuyor, sağlıkla büyüyüp gelişiyor ve ileri yaşta da güçlü bir bağışıklık sistemine sahip oluyor. Çocukluk döneminde sağlıklı beslenme okul sürecinde ve ders başarısında da büyük önem taşıyor. Çocukluk döneminde kahvaltı alışkanlığı kazanmak çok önemlidir. Çocuk bunu ileri yaşlarda da uygulamaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu en gerekli besin kaynakları bu öğünde karşılanır.

Kahvaltıda tam tahıllı ekmek, yumurta, peynir ve zeytin gibi besin değeri yüksek gıdalar tüketilmeli, mevsimine göre domates ve salatalık gibi sebze türevleri de menüye eklenmelidir. Süt, bu öğünde önerilen içecektir. İçine bir tatlı kaşığı kakao, bal ya da pekmez ilave edilerek cazip bir içecek haline getirilebilir. Taze sıkılmış meyve suyu da süt içmeyen çocuklar için iyi bir seçenektir."

DİĞER HABERLER