BESLENME

Yayın Tarihi: 03.01.2018 Çarşamba 18:25:00

Özel günlerde sofranızda yer verin

Özel günlerde sofranızda yer verin

Diyetisyen Ezgi Evgin; yılbaşını geride bıraktığımız bugünlerde, sofralarda abartıya kaçıp rahatsız olmamak için önemli uyarılarda bulundu.

Toplum olarak misafirperver ve mutfağa düşkün yönümüzle tanınırız. Bayram, yılbaşı, doğum günü gibi özel günlerde Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini hazırlar, sunar, yer içer, kendimizi deyim yerindeyse yemek masasında kaybederiz. Yoksa siz de sofrada kendini durduramayıp tabaklar dolusu yemek yedikten sonra ertesi gün rahatsız olup pişman olanlardan mısınız?

Özel günlerde sofralarda abartıya kaçmamak için nelere dikkat edilmeli? Zeytinyağlılara mı, yoksa soğuk aperatiflere mi ağırlık verilmeli? Yağlı, tuzlu, ağır yemeklerin zararlarından çocukları korumak için hangi besinleri tüketmeliyiz? Diyetisyen Ezgi Evgin, Gıda Gündemi ile tavsiyelerini paylaştı.

"Özel günlerde sofralarımızda yer edinen yiyecekler, günlük beslenme tercihlerimize göre değişmekle beraber, özellikle alkol tüketimi söz konusuysa vücudumuzun dengesini korumak için karbonhidrat içeren gıdalar yerine protein ağırlıklı gıdaları tercih etmeliyiz. Alkol tüketmiyorsanız da, zeytinyağlıları tercih edebilirsiniz.

Çocukların sevdiği besinleri sağlıklı şekilde uyarlayarak tüketmesine izin verebiliriz. Asitli içecekler ve meyve suyu gibi şeker oranı yüksek içecekler çok abartılabiliyor, bu tür içecekler özel günlerde kontrollü şekilde tüketilmeli. Çocuk için patates kızartması yerine, patates püresi yapılarak daha sağlıklı hale getirilebilir. Özel günlerde sağlıklı beslenme konusunda küçük kaçamaklar yapılabilir."

Gıda Gündemi Özel Haber / Hande Pusat

DİĞER HABERLER