BESLENME

Yayın Tarihi: 09.04.2018 Pazartesi 12:40:00

Sağlıklı beslenmenin trend hali

Sağlıklı beslenmenin trend hali

Proteinlerin sağladıkları enerji ele alındığında “kaliteli kalori” oldukları düşünülüyor. Nişasta yerine, tüketilen protein miktarını arttırmak sağlıklı kilo vermek isteyenler için uygun bir strateji olabiliyor.

Sporsever Y kuşağı için protein kas yapmak ve var olan kas kütlesini korumak için de kullanılıyor.

Sağlıklı beslenme konusunda tüketici bilinci artıyor. Bununla birlikte yükselen protein trendi kilo kontrolünü hedefleyen diyetlerle kendini gösteriyor. Üreticiler artık, ürünlerindeki protein değerlerine daha çok vurgu yapıyor. Fonksiyonel bileşenleri ve bu bileşenler üzerinde yaptığı araştırmalarıyla, beslenme alanında gündemi yakından takip eden dünyanın önde gelen bileşen üreticilerinden BENEO protein konusuna bu yıl daha fazla dikkat çekiyor. Ana beslenme trendlerini inceleyen New Nutrition Business’ın Araştırması’na göre ‘’protein’’ 2018 yılının gözdelerinin başında geliyor. 

Sağlıklı ürünler pazarı büyümeye devam ediyor. Bu yükselmenin arkasında, tüketici taleplerinin yanı sıra proteini yeni formlarda sunmaya çalışarak tüketiciler için daha cazip kılmayı amaçlayan, üreticiler yer alıyor. Daha çok ABD pazarının yön verdiği bu trend, şu anda Latin Amerika ve özellikle İskandinav ülkeleri olmak üzere Avrupa’nın bazı kesimlerde de gözlemleniyor. Çin ile birlikte Asya bölgesinde de proteinin popülaritesinin artmaya başladığına dikkat çekiliyor.

Kilo Kontrolü Desteği

Protein ağırlıklı beslenme hem ana hem de ara öğünlerde, atıştırma alışkanlığını köreltmek için tercih edilebiliyor. Aynı zamanda, tüketilen nişasta miktarı yerine, tüketilen protein miktarını arttırmak sağlıklı kilo vermek isteyenler için uygun bir strateji olabiliyor.

Sporsever Y kuşağı için protein, kas yapmak ve var olan kas kütlesini korumak için de kullanılıyor. Kimileri spor aktiviteleri için yüksek kalitede bir enerji kaynağı olarak süt ürünlerinden elde edilen proteinleri tercih ediyor. Çoğunluğunu  yine Y kuşağı üyelerinin oluşturduğu başka bir kesim ise, hedefledikleri performansa ulaşabilmek için gerekli olduğunu düşündükleri protein tozlarına yöneliyor.

Temiz Beslenme

Bu yeni trend insanların fındık, fındık ezmesi, fasulye ve benzeri gibi daha az işlenmiş doğal protein kaynaklarına yönelmelerine yol açtı. Birçok insan bitkisel proteinin hayvansal proteinden daha iyi bir tercih olduğuna inanıyor. Ayrıca proteinlerin sağladıkları enerji itibariyle “kaliteli kalori” olduğu düşüncesi de hâkim.

Artık insanların daha az et tükettiği söylense de yapılan araştırmalar bunun tam tersini ortaya koyuyor. Sonuçlar gösteriyor ki protein trendi sadece bitkisel proteinlerin değil hayvansal proteinlerin de tüketiminde artış yaşanmasına neden oluyor.

Paleo ve Keto gibi yüksek proteinli diyetler sayesinde, proteinle ilgili pozitif sağlık mesajlarının artış göstermesinin yanı sıra, tüketicilerin büyük çoğunluğunun 'eti popüler diyet biçimlerinin ayrılmaz bir parçası olarak görmeye başladığı gözleniyor.

Proteinin yeni halleri

Süt ürünleri protein trendinde en çok faydalanan besin grubu olmaya devam ediyor. Artık tüketiciler, proteini kalsiyum ile birlikte önemli bir besin değeri olarak görüyor. Yoğurt ve benzeri ürünler dünya çapında pek çok tüketici tarafından protein almanın güvenilir yolu olarak tercih ediliyor.

Özellikle ABD marketlerinde protein barlarının bulunduğu raflarda birbirine benzer ürünler göze çarpıyor. Sportif imajı ön plana çıkaran proteinli ürünler başı çekerken, farklılaşmak konusunda belirleyici unsur doğallık oluyor.

Gıda bileşenleri üreticileri için doğa, daha iyi ve sağlıklı beslenme seçeneklerinde sınırsız bir ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Beneo’nun gelişmiş ürünlerinin tamamı hindiba kökü, şeker pancarı, pirinç ve buğday gibi doğal kaynaklardan geliyor. Bu sayede Inulin, Oligofructose, Isomalt, Palatinose™, Pirinç Nişastaları, Pirinç Unları gibi pek çok başarılı ürün BENEO'nun ana ürün grupları içinde yer alan prebiyotik lifler, fonksiyonel karbonhidratlar ve yapı geliştiriciler doku vericiler arasında yerini alıyor. Bu bileşenler sayesinde BENEO beslenme alanındaki megatrendleri takip etme sansı yakalarken diğer bir yandan da günün ve geleceğin pazar talepleri doğrultusunda akılcı gıda konseptleri geliştiriyor.

DİĞER HABERLER