BESLENME

Yayın Tarihi: 13.08.2017 Pazar 06:00:00

Sindirim güçlüğü çekiyorsanız tüketmeyin

Sindirim güçlüğü çekiyorsanız tüketmeyin

Hamilelik döneminde sindirim sorunları yaşamak istemiyorsanız, bu besinlerden uzak durmalı veya tüketim oranını azaltmalısınız.

Hamilelik döneminde sindirimi zor olan besinler hangileridir ve beslenmede nelere dikkat edilmelidir? Emsey Hospital'dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Yılmaz, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Tüketilirken dikkatli olunması gereken yiyecek ve içecekler

Acı biber: Pek çok kişi acı biber yemeyi sever, fakat aşırı acı tüketimi yemek borusunu tahriş edebilir ve mide yanmasına neden olabilir.


Çikolata: Çikolata çoğu kişinin severek tükettiği bir yiyecek. Fakat aşırı çikolata tüketimi, bazen sindirim açısından kötü sonuçlara neden olabiliyor. Eğer reflü şikayeti de var ise, çikolatadan uzak durmak daha iyi olur. Bunun yerine, çikolata aromalı veya hafif çikolatalı sütlü tatlı tüketmek hem daha rahat hem daha faydalı olacaktır.

Yoğun baharatlı veya kızartılmış besinler: Bu besinler, midenizin sindirimde güçlük çekmesine neden olur. Kızartılmış yiyecekler yağ açısından zengin olduğu için, sorun teşkil eder. Bağırsak rahatsızlığı da var ise, yağlı yiyecekler mide bulantısı ve ishal gibi sorunlara neden olur. Yiyeceklerin kızartma yerine, haşlama olarak veya fırında hazırlanması daha doğru bir seçim olacaktır.

Portakal suyu: Portakal suyu, her ne kadar vitaminli ve posalı bir içecek olsa da, asit içerdiğinden yine yemek borusunu tahriş edebilir ve bu anlamda reflüye düşmandır. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen portakal suyu, sabah saatlerinde zaten asitli olan mideye ekstra asit eklenmesine neden olacaktır.

Süt ve süt ürünleri: Tüketildiğinde şişkinlik, kramp ve gaz gibi durumlar gözleniyorsa, laktoz intoleransı olma ihtimali var demektir. Laktoz intoleransı, bağırsaklarımızda laktoz enzimi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, dondurma ve kremalı süt ürünleri tüketirken dikkatli olunmalıdır.

Soğan, pırasa ve sarımsak: Mide ağrısına neden olabilir.

DİĞER HABERLER