BESLENME

Yayın Tarihi: 14.07.2017 Cuma 11:30:00

Uykusuzluğa çare o meyvede!

Uykusuzluğa çare o meyvede!

Yazın gözde meyvelerinden olan kavun, lezzetinin yanında faydalarıyla da tercih sebebi oluyor.

Yazın karpuz gibi sofralarımızda en çok tükettiğimiz meyvelerden biri olan kavunun vücuda da birçok yararı bulunuyor… Bağışıklık sistemini güçlendiren kavun zayıflamaya da yardımcı oluyor…

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Kavunda potasyumun yanı sıra bol miktarda da A, B ve C vitamini bulunuyor. Bu vitaminler sayesinde kavun, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, yabancı maddelerden vücudu koruyor.

Strese iyi geliyor ve uykusuzluk sorununa çare oluyor: Kavun, içindeki potasyumun sayesinde uyku düzeni bozulan ve uykusuzluk çekenlere yardımcı oluyor. Aynı zamanda kan akışının düzenlenmesini sağlayarak strese yakalandığınız zamanların üstesinden gelmenizi sağlıyor.

Göz hastalıklarının oluşma riskini azaltıyor: İçindeki A vitamininden bahsettiğimiz kavun, işte bu bolca A vitamini sayesinde göz sağlığının korunması adına da önemli bir rol üstleniyor. Özellikle ileri yaşlarda oluşma ihtimali artan katarakt hastalığına yakalanma riskini elinden geldiğince azaltıyor.

Bağırsakları çalıştırıyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor: Kavun, su oranı %90'lara varan bir meyve olduğundan ve içinde sindirilebilir besin lifleri bolca bulunduğundan tam bir diyet yiyeceği… Tabi ki aşırıya kaçmamak koşuluyla!

Cildinizi güzelleştiriyor: Kavunda bulunan C vitamini, cildinizin sağlıkla yenilenmesine destek oluyor.

Not: Kavunun faydalı özellikle bu kadarla bitmiyor… Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan kavunun kansere yakalanma riskini de azalttığı söyleniyor…

DİĞER HABERLER