BESLENME

Yayın Tarihi: 30.11.2017 Perşembe 06:00:00

Zeytinyağı içerseniz ne olur?

Zeytinyağı içerseniz ne olur?

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, zeytinyağının bardak bardak içilmemesi konusunda uyarılarda bulundu.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, "Zeytinin yüzde 60-75 i su, yüzde 10-25 i yağdır. Ayrıca içinde E vitamini, protein, lif, şeker, polifenoller, organik asitler ve tuzlar da bulunur. Yani tek başına tüm besin öğelerini barındırır. Bu yanıyla çok sağlıklı ve besleyici bir gıdadır" dedi.

Zeytinyağının kalorisine dikkat çeken Dr. Karagözoğlu, "Günlük kalori ihtiyacı kişinin boyuna, kilosuna, hareketliliğine göre değişir. Ortalama orta yaşta bir erişkinin 2000-2500 kalori ihtiyacı vardır. 1 su bardağı zeytinyağı yaklaşık 2 bin 100 kaloriye sahiptir. Yani bardak bardak zeytinyağı içilmez. İçilirse obezite kaçınılmaz olabilir. Ege Bölgesi'ndeki obezite oranının yüzde 28 olduğunu düşünürsek bu uyarı yanlış olmaz. Yani dozu fazla olursa su bile zehir olur" ifadelerini kullandı.

Zeytinyağının tansiyon düşürücü etkisinin olduğunu da ifade eden Dr. Karagözoğlu, "Bu nedenle ishal, kusma, aşırı terleme, yüksek ateş gibi tansiyonun düşebildiği durumlarda zeytinyağı kullanımına dikkat etmek gerekir. Günlük kalori ihtiyacının üçte birinin yağlardan temin edilmesi idealdir. Bu yağların da üçte biri zeytinyağı gibi sağlıklı yağlardan alınmalıdır.

Ortalama bir hesapla günde 5 yemek kaşığı zeytinyağı tüketilmesi yeterli faydaları sağlar. Her şeyin aşırısı zarardır. Tek yönlü beslenmeler beklenmedik hastalıklara neden olabilir. Kanserden ülsere, cilt güzelliğinden saç dökülmesine kadar bedenimizin her köşesine saymakla bitmeyen faydası olan zeytinyağını kişi başı ayda en az 1 litre tüketmek gerekir. Bu gıdadan burnunuzun dibindeyken mahrum kalmamak gerekir" diye konuştu.

DİĞER HABERLER