MUTFAK

Yayın Tarihi: 03.05.2018 Perşembe 12:10:00

Yabani pirincin normal pirinçten farkı

Yabani pirincin normal pirinçten farkı

Yabani pirinç, Zizania familyasından faydalı tahıllar olarak bilinen, dört farklı çeşidi bulunan bir bitki türüdür. Peki faydalarını biliyor musunuz?

Yabani pirinç Hint pirinci, Kanada pirinci ve su yulafı olarak da bilinmektedir. Adı “pirinç” olmasına rağmen daha büyük taneli oluşu, yüksek besin değeri ve koyu rengi ile geleneksel Asya beyaz pirinci ile pek de bir alakası yoktur.

Göl ve dere kenarları, karanlık bataklık gibi sığ sularda yetişen kısa saplı bir bitkidir. Taneler toplanırken, çoğu su altında çamurlu toprağa dökülür ve bir sonraki yıl için tekrar büyürler. Yüksek besin değeri bulunan yabani pirinci, yüksek oranda antioksidan, protein, vitamin, mineral ve diyet lifi içermektedir. Bu yönüyle beyaz pirince göre önemli ölçüde fark oluşturmaktadır. Gluten içermez. Yağ oranı oldukça düşüktür.

İçerdiği yüksek lif sayesinde bağırsaklardaki peristaltik hareketleri arttırarak dışkılamaya yardımcı olur, kabızlığı önler ve sindirim sürecini kolaylaştırır.

Şişkinlik, ishal, gaz krampı gibi gastrointestinal sorunları önleyicidir.

Kalp sağlığını korur. Çok düşük miktarda sodyum içeren yabani pirinç, kan basıncının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca LDL kolesterolü (kötü kolesterol) düşürerek kardiyovasküler sistemi destekler, aterosklerozun gelişme olasılığını azaltır.

Bağışıklık sistemini iyileştirerek genel sağlığımıza katkı sağlayacak önemli bir tahıldır. Yabani pirinçte önemli ölçüde bulunan yüksek C vitamini vücudun yabancı ajanlara, patojenlere ve mikroplara karşı ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır. Kolajenin önemli bir bileşeni olan C vitamini ayrıca hücre, doku, organ ve damar duvarlarının yapımı ve onarımında rol oynar, hastalıklardan kurtulmamıza yardımcı olur.

DİĞER HABERLER