SAĞLIK

Yayın Tarihi: 02.09.2016 Cuma 14:15:31

Diş fırçasındaki tehlike!

Diş fırçasındaki tehlike!

Diş sağlığı için daha etkili olacağı düşüncesiyle kullanılan elektrikli diş fırçaları, diş etinden dişe doğru yapılan ve “süpürme” olarak adlandırılabilecek fırçalama hareketinin uygulanması için uygun değil.

Elektrikli diş fırçaları, diş temizliği için daha profesyonel gözüküyor olabilir. Ancak dişlerin doğru şekilde fırçalanması için “süpürme” hareketinin uygulanması gerekiyor ve elektrikli fırçalar bunu sağlayamıyor. Hatta diş hekimleri, “Elektrikli fırçalardaki dönme hareketi süpürme sağlamadığı gibi bir süre sonra diş eti geriye doğru çekilebilir" diyor.

Öncelikle fırça önemli

Temizlemenin ana esasının macun değil, fırça olduğuna dikkat çeken Diş Hekimi Zahide Genç, doğru diş fırçalama tekniklerini şöyle açıklıyor:

"Bizim her zaman önerdiğimiz süpürme biçimindeki, diş etinden dişe doğru fırçalama. Elektrikli fırçalardaki dönme hareketi bunu sağlamadığı gibi bir süre sonra diş eti geriye doğru çekilebilir. Bu da zamanla çekilen diş eti bölgelerinde hassasiyetlere neden olabilir. Diş yüzeyine elektrikli fırça ile yapacağımız lokal temizleme yeterli olmaz. Ön yüzeyi, arka yüzeyi, belki çiğneme yüzeyini temizlersiniz ama ara bölge için mutlaka ara fırça ya da diş ipi kullanmanız gerekir."

[ucluhaber]
 

DİĞER HABERLER