SAĞLIK

Yayın Tarihi: 28.11.2017 Salı 10:40:00

İşte obeziteden kurtulmanın yolu...

İşte obeziteden kurtulmanın yolu...

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, sağlık örgütlerinin verilerine göre Türkiye’nin aşırı şişmanlıkta Avrupa birincisi olduğunu belirtti.

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, sağlık örgütlerinin verilerine göre Türkiye ’nin aşırı şişmanlıkta Avrupa birincisi olduğunu belirtti.

Büyüközer aynı listede Türkiye’nin dünyada ise sekizinci sırada yer aldığını söyledi. Büyüközer, “Ülkemizin nüfusunun hızla yaşlandığı düşünüldüğünde bu durum daha fazla hastalıklara sebep olacaktır. Ayrıca ekonomiye getireceği yük de cabası.

Çare doğru beslenme bilincinin yaygınlaştırılması. Dengeli ve düzenli beslenmeyi devamlı bir şekilde sağlayabilmektir. Torunlarımızla sağlıklı bir şekilde uzun ve mutlu bir ömür geçirmek istiyorsak yapmamız gereken temel iş beslenmemize dikkat etmektir” diye konuştu.

“Nüfusumuzun yüzde 35’i obezite tehdidi altında yaşıyor”

Akdeniz tipi beslenmenin, pek çok bilim adamına göre en sağlıklı beslenme tarzlarından biri olduğunu dile getiren Büyüközer, “Nüfusumuzun yüzde 35’i obezite tehdidi altında yaşıyor. Bu hastalıkların oluşmasında yüzde 70 modernitenin sunduğu başta margarinli, trans yağlı, katkı maddeli gıdalar oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER