SAĞLIK

Yayın Tarihi: 04.09.2017 Pazartesi 15:00:00

Kanser hastaları nasıl beslenmeli?

Kanser hastaları nasıl beslenmeli?

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Benekli, kanser hastalarının nasıl beslenmesi gerektiği hakkında önemli bilgiler verdi.

Ketojenik diyetin temel prensibi düşük karbonhidrat tüketimi ile vücuttaki insülin salgısını mümkün olduğu kadar azaltmaktır. Vücut yağ yakarak keton cisimcikleri üretir. Ketojenik diyetteki protein miktarı da düşük olmamakla birlikte çok yüksek değildir.

Kanser hücrelerinin enerji metabolizması normal hücrelerden oldukça farklıdır. Kanser hücreleri enerji üretmek için glikoz tüketir ve sonuçta keton cisimcikleri denilen ürünler ortaya çıkar. Ayrıca kanser hücrelerinde insüline benzer büyüme faktörü (IGF) gibi kanser hücrelerinin çoğalmasını artırıcı moleküller mevcuttur. Bu nedenle insülin fazlalığında kanser hücrelerinin büyümesi ve yayılması daha kolay olmaktadır. Ketojenik diyette tüketilen karbonhidrat azaldığı için kandaki glikoz düzeyleri düşer ve insülin salgılanması azalır.

Kanserde ketojenik diyet uygulamalarıyla ilgili çalışmaların çoğunluğu hayvan deneyleridir. Ancak son yıllarda kanserli hastalar üzerinde de yapılan çalışmalar ile ketojenik diyetin kanserdeki etkisi ortaya konmuştur. Ancak daha ileri ve daha çok hasta kapsayan çalışmalara ihtiyaç vardır.

Ketojenik diyet bütün kanser türleri için etkili olmayabilir. Kanserli hastalar üzerinde yapılan çalışmalar ketojenik diyetin özellikle bazı beyin tümörlerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bir tür cilt kanseri olan melanom, akciğer kanseri, meme kanseri ve kolon kanserinde etkili olabileceğini gösteren çalışmalar vardır. O nedenle ketojenik diyet uygulamadan önce bunu mutlaka sizi tedavi eden doktorunuzla konuşmanız çok önemlidir.

DİĞER HABERLER