SAĞLIK

Yayın Tarihi: 10.07.2017 Pazartesi 16:40:00

Kanser riskini bu şekilde azaltabilirsiniz

Kanser riskini bu şekilde azaltabilirsiniz

St. Joseph Hastanesi Kanser Merkezi’ nden Medikal Onkolog Dr. Ümit Tapan, kalın bağırsak kanserinin nedenlerini ve korunma yöntemlerini aktardı.

Kalın bağırsak kanseri ile ilgili erken teşhisin çok önemli olduğunu söyleyen  St. Joseph Hastanesi Kanser Merkezi’ nden Medikal Onkolog Dr. Ümit Tapan, belirtileri ve tedavileri hakkında bilgilerini paylaştı. Ortalama yıl da 1.3 milyon kişi kalın bağırsak kanserine (kolon kanseri) yakalanırken bunlardan yaklaşık olarak 694 bin hasta bu kanserden dolayı yaşamını yitiriyor. Ülkemizde ise her sene yaklaşık olarak 24 bin kişi bu hastalığa maalesef yakalanmakta.

Kalın Bağırsak Kanserinin Nedenleri

Bu hastalığın görülmesini sağlayan faktörler içinde spor yapmamak, alkol ve sigara, obeziteye bağlı olarak sağlıksız beslenme gibi nedenler yer alıyor.

Onkolog Dr. Ümit Tapan, “Sağlıksız beslenme derken meyve ve sebzenin az, kırmızı et ve işlenmiş ürünlerin fazlaca tüketildiği beslenme tarzını kastediyoruz. Ayrıca ileri yaş, aile bireylerinde (özellikle birinci derece akrabalarda) kalın bağırsak kanseri varlığı ve bireyin kendisinde iltihabi bağırsak hastalığı olması da riski artırmaktadır” şeklinde konuşuyor.

Kalın Bağırsak Kanserinden Korunma Yöntemleri

50 yaşından sonra kolonoskopi için doktora gitmeniz gerekiyor. İlk derece olan akrabalarınızın içinde 60 yaş altında bağırsak kanseri olan var ise daha erken yaşlarda başlamanız gerekir.

Kanserin riskini azaltmak için sportif bir yaşam, sebze ve meyve gibi öğünler ve işlenmiş maddelerin yer almadığı bir diyet yapınız ve son olarak en önemlilerinden olan sigara ve alkol tüketmeyin.

DİĞER HABERLER