SAĞLIK

Yayın Tarihi: 06.09.2017 Çarşamba 09:10:00

O firmalara ceza yağdı! Binlerce şikayet var

O firmalara ceza yağdı! Binlerce şikayet var

Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün denetimleri sonucunda birçok firmaya ceza yağdı.

Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün denetimleri sonucunda Konya’da halkın sağlığı ile oynayan firmalara ceza yağdı. 2017 yılının ilk 8 ayında kesilen ceza miktarı dudak uçuklattı.

Tüketicilerden şikayetleri değerlendiren ve rutin denetimler ile halkın sağlığı ile oynayan gıda firmalarına cezalar veriliyor. Verilen eğitimler sonucu bu konuda gelişme yaşansa da halen hijyen kurallarına uymayan firmalar var.

Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü denetimlere devam ediyor. 2017 yılında 8 aylık sürede 17 bin 137 işyeri denetlendi. Hem taşrada hem de merkezde yapılan denetimler sonucunda, 480 işyerine yaklaşık 2 milyon 638 bin idari para cezası kesildi. Konya İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Ramazan Sobayoğlu, “Tüm tüketicilerden beklentimiz gıda ile ilgili karşılaştıkları problemlerde mutlaka 174 alo gıda hattını aramalarıdır.” dedi.

8 ayda 2 milyon ceza

Sobayoğlu, “5996 sayılı veteriner hizmetleri, bitki sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde yapılan Gıda denetim hizmetleri İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafında yapılmaktadır. İl ve İlçe Müdürlüklerimizce 2017 yılında 05 Eylül itibariyle 17 bin 137 adet denetim yapılmıştır. Bu denetimler neticesi 480 işyerine yaklaşık 2 milyon 638 bin lira İdari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca yine aynı dönemde 1670 gıda ve yem numunesi alınmış olumsuz çıkan 78 numuneye idari işlem tesis edilmiştir.” diye konuştu.

Bin 123 şikayet ihbar hattından

Alo 174 Gıda Hattı ile ilgili de bilgiler aktaran Ramazan Sobayoğlu, “İlimizde de 2017 yılında 05 Eylül tarihine kadar bin 123 müracaat alınmıştır. Bu müracaatlara istinaden denetimler yapılmış 110 işyerine idari para cezası uygulanmıştır. Tüketicilerin “gıda” ile ilgili her türlü şikayet ve talebi, Türkiye’nin her yerinden çağrı merkezine bildirilmektedir. Bu çağrı merkezi tarafından alınan ihbar ve şikâyetler web tabanlı yazılımlar sayesinde içeriğine göre ya Bakanlığımıza ya da daha önce 81 ilde belirlenen temas noktalarına değerlendirilmek üzere iletilmektedir. Yapılan denetim ve değerlendirme sonucu yapılan işlemler ile ilgili bilgiler aynı web yazılımına kaydedilmektedir.

Tüketiciler ya Alo174’ü tekrar arayarak ya da kendisine verilen başvuru numarası aracılığıyla www.alo174.gov.tr internet adresi üzerinden şikâyet ve talebinin sonucunu öğrenebilmektedirler. Gelen başvurular en geç 15 gün içerisinde cevaplandırılmaktadır. Tüm tüketicilerden beklentimiz gıda ile ilgili karşılaştıkları problemlerde mutlaka 174 alo gıda hattını aramalarıdır. Denetimlerimiz yoğun bir şekilde devam edecektir.” şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER