SAĞLIK

Yayın Tarihi: 17.07.2017 Pazartesi 10:05:00

Sizi zor duruma sokabilir! Bu karışımla iyileşebilirsiniz

Sizi zor duruma sokabilir! Bu karışımla iyileşebilirsiniz

Günlük hayatımızda bizi zor duruma sokan ishal, oldukça ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hastalığın oluşmasında tek bir nedeni olmayan, içerisinde birçok farklı nedeni de barındıran ishal son derece dikkate alınması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle hastalığı basite indirgemek ve görmezden gelip önemsememek çok yanlış bir durumdur. Bunun için hastaların dikkat edilmesi gereken durumlarla ilgili önlem alıp bu konu hakkında detaylı bir bilgi edinmeleri gerekmektedir.

İshalin nedenleri

İshalin nedenleri arasında, vücuttaki bağırsak hareketlerinin bozulması yer almaktadır. Bozulan bağırsak hareketiyle birlikte vücudun attığı dışkının normalden çok daha cıvık olması neticesinde kişide sürekli tuvalete gitme isteği uyandırmaktadır.

Bununla birlikte ishalin diğer nedenleri arasında; ‘’yoksulluk, kalabalık ve sağlıksız evlerde yaşama, kanalizasyon sorunu, temiz su elde etmekteki güçlükler, gıda yetersizliği ve sağlıksız gıdalar’’ olarak görülmektedir.

İshal nasıl geçer?

->Hastalığın tedavi edilmesindeki en önemli etken, vücuttaki su miktarının artırılmasıdır. Bu nedenle hastalar ishali ortadan kaldırmak için bol sıvı tüketimi yapmalıdır. Bu ishalin daha kolay bir şekilde tedavi edilmesini sağlayacaktır.

->İshal olan kişilerin evde hazırlayacağı karışım da ishalin tedavi edilmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Bu karışımın nasıl hazırlandığına geçecek olursak; hazırlanacak olan karışım tuz ve şeker ikilisinden oluşmaktadır. 1 litre ılık su içine 1 yemek kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz karıştırılır. Bu karışımın her dışkılama sonrası yarım su bardağı alınması tedavi için çok etkili bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır.

->Elbette ishalin tedavisinde yediğimiz gıdaların da yeri son derece ayrıdır. İshalin tedavisi için kişiler posalı ve lifli yiyecekleri tüketmelidirler. Bununla birlikte ishalin tedavisi için tüketilmesi gereken diğer yiyecekler; havuç, pirinç lapası, elma, pirinç suyu, yoğurt, ayran, kahve, muz, zencefil çayı, patates çorbası, bal, elma sirkesi, böğürtlen, keçiboynuzu ve sade gazoz olmaktadır.

Bununla birlikte; özellikle bağırsak sağlığı için yoğurt tüketmesi gerekmektedir. Yoğurt şu açıdan faydalıdır; yoğurdun içinde bulunan bakteriler bağırsak içinde yaşayan diğer zararlı bakterilerin yaşamalarına engel olurlar. Son olarak maden suyu, gazoz, Türk kahvesiyle limon karışımı gibi ishale iyi gelen yöntemler de bulunmaktadır.

->Dikkat edilmesi ve beslenilmesi gereken gıdaların yanı sıra bu gıdaların düzenli olarak, sık ve küçük aralıklarla tüketilmesi gözden kaçırılmaması ve muhakkak uygulanması gereken noktalar arasındadır.

DİĞER HABERLER