SAĞLIK

Yayın Tarihi: 14.07.2017 Cuma 10:25:00

Yavuz Dizdar’dan Sağlık Bakanı’na destek!

Yavuz Dizdar’dan Sağlık Bakanı’na destek!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın früktoz hakkında yaptığı açıklamayla ilgili Doç. Dr. Yavuz Dizdar’dan destek geldi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın TBMM kürsüsünden yaptığı “glikoz ve früktozdan ibaret şekerle, nişasta bazlı şeker arasında sağlığa etkileri açısından bir fark olmadığı” açıklamasına, kamuoyunda gıda ve beslenme konusundaki duyarlılığı ile tanınan Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Dizdar’dan destek geldi. Dizdar, “Biz de yıllar önce früktoz her şeyi açıklar sanmıştık. Okuyup anladıkça vardığımız noktada, ‘olağan şüphelilerin en sonuncusu bile olmaz’ konumundayız. Sayın Bakanımız da artık tarım ilaçları, antibiyotikler vb. konulara geçsin” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, CHP Niğde Milletvekili ve Kit Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer’in mısır şurubundan elde edilen yüksek früktoz içerikli şekerin zararlı olup olmadığı yönünde sorusuna, TBMM kürsüsünden yanıt vermişti.

Akdağ ne demişti?

Akdağ, “Yüksek früktozlu mısır şurubu ya da nişasta bazlı şeker olarak gündeme getirilen früktoz, gıdalarda tek başına bulunmuyor. Halk arasında şeker adıyla bilinen glikozla beraber yer alır. Bahsedilen bu şeker cinsleri vatandaşlarımızın günlük olarak kullandığı çay şekerinin içinde de bulunmaktadır. Bilim çevreleri gıda maddelerinde birlikte bulunmalarından dolayı glikoz ve früktozdan ibaret şekerle, nişasta bazlı şeker arasında insülin salgılanması ve tokluk duygusu veren hormonlar üzerindeki etkiler yönünden bir farklılık bulunmadığını ifade etmektedirler” demişti.

Akdağ’a Yavuz Dizdar da destek verdi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın TBMM kürsüsünden yaptığı “früktozun özel bir zararı yok” açıklamasına en büyük destek, kamuoyunun gıda ve beslenme konusundaki çıkışlarıyla tanıdığı Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Dizdar’dan geldi.

Yavuz Dizdar, facebook hesabındaki açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili Dostlar,
Sağlık Bakanı TBMM’de Fruktoz ile ilgili bir soruya yanıt vermiş…
Biz de yıllar önce früktoz her şeyi açıklar sanmıştık.
Okuyup anladıkça, vardığımız noktada, ‘(früktoz) olağan şüphelilerin en sonuncusu bile olmaz’ konumundayız. Sayın Bakanımız da artık tarım ilaçları, antibiyotikler vb. konulara geçsin.”

DİĞER HABERLER

', 'auto'); ga('send', 'pageview');