TEKNOLOJİ

Yayın Tarihi: 24.10.2016 Pazartesi 11:05:51

İşletmelere zorunlu tutulmalı!

İşletmelere zorunlu tutulmalı!

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı için belediyelere başvuru yapıldığında, belediyeler tarafından istenen evrakların hazır olması gerekiyor.

İstenen bu belgeler açılacak olan işletmenin gayrisıhhi müessese, umuma açık müessese ve sıhhi müessese olmasına göre farklılık gösterirken; her üçü için ortak olarak aranan belgelerden birisi "yangın söndürme tüpü dolum faturası" dır.
 
Hangi tip işletme olursa olsun mutlaka yangın söndürme tüpü bulundurulması gerektiği anlamına gelen bu belgenin işletme sahiplerinden istenme sebebi; elbette olası bir yangına büyümeden müdahale edilebilmesine olanak sağlamaktır. Bu hem söz konusu işletme hem de işletme çalışanları, etraftaki diğer işletmeler, konutlar ve buralarda yaşayan, çalışan insanlar için hayati önem taşımaktadır. Ancak işletmelerin pek çoğu söz konusu yangın söndürme tüpünü bir kez bile kullanmaya gerek kalmadan ticari hayatlarını tamamlamaktadır; buna rağmen söz konusu zorunluluk uygulanmaya tedbir amacıyla devam etmektedir.
 


Oysa ki birçok işletme faaliyet sürdükleri dönemlerde en az bir kere fare veya çeşitli haşere ve böcekler sebebiyle zor durumda kalarak işletmelerini bir süreliğine kapatıp ilaçlama yapmak zorunda kalmış; pek çoğu da ilaçlamaya rağmen kurtulamadığı böcekler sebebiyle belediyelerce çeşitli yaptırımlara maruz bırakılmışlardır.
 
Bunun önüne geçmek ise aslında yine belediyelerce mümkün olsa da bu tercih edilmemiştir. Nasıl ki olası bir yangın felaketi için her tür işletmede yangın söndürme tüpü bulundurma zorunluluğu getirilmiş ise olası bir fare ve haşere istilası için de elektronik fare ve haşere kovucu zorunluluğu getirilmesi tüm işletme sahipleri için yararlı bir adım olacaktır.
 
Elektronik fare ve haşere kovucular son teknoloji ürünü olup hiçbir zararlı kim yasal ve zehir içermedikleri için her türlü işletmede yalnızca fişe takılarak rahatlıkla kullanılabilen aletlerdir. Fare ve haşerelere karşı yapılan işletmelerde sık sık yapılması gereken ilaçlamalar hem maddi olarak işletmeleri sıkıntıya sokmakta hem de olası denetlemelerden sorun yaşamalarına yol açmaktadır.
 
Tüm bu sıkıntıları sona erdiren elektronik fare ve haşere kovucuların en kısa zamanda işletmelere ruhsat verilmesi için istenen zorunluluklar arasına girmesini temenni ederken, siz işletme sahiplerine de işletmelerinizin temizlik ve hijyeni için bir an önce bu aletlere sahip olmanızı tavsiye ediyoruz.
 
http://www.falconelektronik.com/

DİĞER HABERLER

', 'auto'); ga('send', 'pageview');