DÜNYA

Yayın Tarihi: 20.09.2018 Perşembe 10:30:00

Bu ürünler piyasadan kaldırılıyor

Bu ürünler piyasadan kaldırılıyor

Yapılan araştırmalar sonucu insan sağlığına olumsuz etkisi olduğu kanıtlanan trans yağlar Kanada’da yasaklandı.

Yapılan araştırmalar sonucu insan sağlığına olumsuz etkisi olduğu kanıtlanan trans yağlar Kanada’da yasaklandı. Kanada Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile trans yağı içeren gıda ürünlerinin piyasalardan kaldırılması için iki yıl süre verildi.

Gıdada belirli bir tutarlılık oluşturmak ve raf ömrünü uzatmak için kullanılan trans yağlar, laboratuvarda üretiliyor. Kanada’da trans yağ yasağı, Pazartesi günü yürürlüğe girdi. Söz konusu yasak, iki yıllık bir dönem için uygulanacak. 17 Eylül 2018 itibariyle üretilen gıdaların içerisinde herhangi bir trans yağı bulunmayacağını açıklayan yetkililer, bu tarihten önce üretilen gıdaların piyasadan çekilmesi için iki yıl süre verdi.

Trans yağ ölüm riskini 3 kat arttırıyor

Yasak, Kanada’da üretilen gıdaların yanı sıra ithal gıdaları da etkileyecek. Kanada Gıda Denetim Ajansı, yasağa uyulup, uyulmadığını denetleyecek.

Yasağı “hayat kurtarıcı büyük bir hareket” olarak nitelendiren Kanada Kalp ve Felç Vakfı, trans yağların kötü kolesterolü arttırdığını, iyi kolesterolü ise düşürdüğüne dikkat çekti. Vakıf sözcüsü Yves Savoie, “Yüksek trans yağ tüketim, kalp hastalıklarının neden olacağı ölüm riskini üç kat arttırıyor” dedi.

500 bin ölüm önlenebilir

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, trans yağ tüketiminin dünya çapında azaltılması adına bir çağrıda bulunarak, ülkelerin beş yıl içinde trans yağları yasaklaması halinde bir yıl içinde 500 bin ölümün önlenebileceğini söyledi.

Kanadalı araştırmacılar, yasak sayesinde 20 yıl içinde 12 bin kalp krizi vakasının önlenebileceği tahmininde bulunuyor. Yasak kararıyla birlikte Kanada Sağlık Kurumu da, kısmen hidrojene edilmiş yağları, “Gıdalardaki Kirletici Maddeler ve Diğer Katkı Maddeleri Listesi”ne ekledi.

DİĞER HABERLER