DÜNYA

Yayın Tarihi: 21.06.2018 Perşembe 09:50:00

Dünya genelinde en çok tercih edilen mutfak

Dünya genelinde en çok tercih edilen mutfak

Yemeksepeti’nin de bağlı olduğu global online yemek sipariş platformu Delivery Hero’nun verilerine göre dünya genelinde en çok İtalyan mutfağı tercih ediliyor.

Yemeksepeti; Avrupa’dan Uzak Doğu’ya, Latin Amerika’dan Orta Doğu’ya Delivery Hero bünyesinde yer alan 27 ülkenin siparişlerini inceleyerek kültürlere ve yaşam tarzlarına göre yemek alışkanlıklarını açıkladı.

Dünya yemek alışkanları trendlerinin incelendiği rapora göre; Avrupa ülkeleri kendi mutfaklarından çok dünya mutfaklarına ilgi gösterirken, başta Türkiye olmak üzere Uzak Doğu ve Güney Amerika ülkeleri kendi geleneksel mutfaklarını tercih ediyorlar.

27 ülkenin online yemek siparişlerine göre; İtalyan mutfağının her damak zevkine hitap eden çeşitleriyle gözdesi olan pizza, en çok sipariş verilen lezzet olarak zirveye yerleşiyor. Pizzanın en yakın takipçisi ise tüm dünyada lezzetini çoktan ispatlamış olan burger. Çin, Japon, Thai ve Kore gibi mutfakları içine alan Uzak Doğu lezzetleri ise üçüncü sırada yer alıyor.

Araştırmaya dahil edilen Delivery Hero ülkelerinde en çok tercih edilen Türk lezzeti olarak ise milli gururumuz döner öne çıkıyor.

Avrupa’da dünya lezzetleri gözde

Yemeksepeti’nin raporuna göre; birçok farklı kültürün ve milletin bir araya geldiği Avrupa ülkeleri kendi geleneksel mutfaklarından daha çok diğer ülkelerin lezzetlerine yöneliyor. Dünyanın tüm mutfaklarına kucak açan Avrupalıların gözde mutfakları ise dünya tercihini yansıtıyor. Buna göre; İtalyan ve Uzak Doğu mutfağı her ülkenin ilk üç siparişinde mutlaka yer alıyor. İtalyan mutfağının gözdesi pizza en çok sevilen lezzet olarak öne çıkarken Asya mutfağından sushi ve noodle Avrupalıların siparişlerinde önemli bir yere sahip.

İtalyan ve Asya mutfağından vazgeçmeyen ülkelerin başında Fransa, Avusturya, Almanya ve Hollanda geliyor.

Bulgaristan ve İsveç, Hint mutfağını; Romanya ise Meksika mutfağını tercih ederek diğer Avrupa ülkelerinden biraz farklılaşıyor.

Avusturyalılar ise tam bir dünya mutfağı düşkünü olarak öne çıkıyor. Avusturyalılar dünyanın her mutfağını denemeyi seviyorlar ve sofralarından eksik etmiyorlar. Asya, İtalya, Orta Doğu, Vietnam, Hint ve Meksika mutfakları siparişlerin ilk sıralarında yer alıyor.

Avrupa ülkeleri içerisinde en zengin mutfaklardan birine sahip olan ve geleneksel lezzetlerine önem veren Fransızların da komşuları gibi kendi mutfaklarından daha çok dünya mutfaklarına yönelmeleri dikkat çekiyor. Fransızların yemek siparişleri arasında Fransız mutfağı; Amerikan, İtalya ve Uzak Doğu mutfağından sonra ancak dördüncü sırada kendine yer buluyor. Fransızların yemek siparişlerinin lideri burger olurken, geleneksel bir Japon çorbası olan Miso’nun sipariş adetleri bazında dördüncü sırada yer alması ilgi çekici.

Avrupalıların gözde tercihi pizzanın anavatanı İtalya, diğer Avrupa ülkelerinin aksine en çok kendi lezzetlerini tercih ederek geleneksel mutfaklarına sahip çıkıyorlar. Akdeniz kültürünün tipik bir yansıması olan yemek tatlısız bitmez anlayışını İtalyanlar da benimsiyor ve biz Türkler gibi siparişlerin ilk beşinde tatlı yer alıyor.

Türk nüfusunun oldukça fazla olduğu Almanya ve Hollanda’da Türk mutfağı önemli bir yere sahip. Burger ve pizzanın tüm dünyadaki ezici üstünlüğüne rağmen bu iki ülkede geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi döner ve kebap ilk beşte yer alıyor.

Delivery Hero bünyesindeki Kuzey Avrupa ülkelerinin yemek alışkanlıkları incelendiğinde; Norveçlilerin en çok sipariş ettiği mutfak Asya mutfağı olurken; İsveçlilerin tercihi ise İtalyan mutfağından yana oluyor. Finlandiya ise komşu ülkelerinin aksine Orta Doğu mutfağının gözdesi falafel'i ve Akdeniz mutfağının özgün lezzeti hellimi en çok sipariş vererek fark yaratan bir tercih yapıyor.

DİĞER HABERLER