DÜNYA

Yayın Tarihi: 16.12.2019 Pazartesi 12:54:38

Gıda israfı artıyor

Gıda israfı artıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Uluslararası Gıda İsrafı ve Politikaları Uzmanı Camelia Bucatariu, Gıda Kaybı Endeksi'nin ilk küresel tahmininin bu yıl açıklandığını belirterek, "Son verilere göre, dünyada tarladan satış aşamasına kadar giden süreçte gıdaların yüzde 13,8'i kaybediliyor." dedi.

Bucatariu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FAO'nun 2011'de başlattığı "Gıdayı Koru (Save Food)" girişiminin israfa karşı gıda endüstrisi, araştırmacılar, politika yapıcılar ve sivil toplum kuruluşları arasında diyalog oluşturmayı amaçladığını söyledi.

Girişimin gıda israfını farklı açılardan ele aldığını ifade eden Bucatariu, bu konuda etkili çözümlerin geliştirilmesine yönelik kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarına destek verdiklerini bildirdi.

Bucatariu, "Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları" kapsamında FAO'nun Küresel Gıda Kaybı Endeksi'ni geliştirdiğine işaret ederek, örgütün aynı zamanda Uluslararası Gıda İsrafı Koalisyonu ile israfın azaltılması için farkındalığı geliştirmeyi amaçlayan çocuklara yönelik bir eğitim paketi bulunduğunu dile getirdi.

FAO'nun Gıda Kaybı Endeksi'nin ilk küresel tahminini bu yıl açıkladığına dikkati çeken Bucatariu, "Son verilere göre, dünyada tarladan satış aşamasına kadar giden süreçte gıdaların yüzde 13,8'i kaybediliyor." diye konuştu.

Bucatariu, Türkiye'de gıda kaybı ve israfına yönelik yapılan bir çalışmanın sonuçlarına değinirken de "Türkiye'de yılda yaklaşık 26 milyon ton gıda israf oluyor ve bunların çoğunu meyve ve sebzeler oluşturuyor. Ülkede üretilen meyve ve sebzelerin yüzde 53'ü tarladan tüketiciye ulaşana kadar israf ediliyor." ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER