DÜNYA

Yayın Tarihi: 08.09.2017 Cuma 10:45:00

İngiltere'deki Türk restoranı cezaya boğuldu! Sebebi...

İngiltere'deki Türk restoranı cezaya boğuldu! Sebebi...

Enfield Belediyesi gıda müfettişleri, Tatlı Dünyası adlı pastanede yaptıkları hijyen kontrolü sırasında içinde canlı bebek sıçanlar olan bir yuva buldu.

Tatlı Dünyası adlı pastane ve işletme sahibine, altı farklı konuda gıda güvenliği ve hijyen suçlarından dolayı 7 bin 176 pound para cezası kesildi.

Gıda güvenliği müfettişleri, Enfield’de gerçekleştirdikleri rutin hijyen kontrollerinde Tatlı Dünyası aldı pastanede hamamböceği, bebek sıçanlar ve bir dizi hijyene aykırı durumlar tespit etti.

İşletme sahibi 42 yaşındaki Suat G., 31 Ağustosta yargılandığı Highbury Corner Sulh Ceza Mahkemesi tarafından İngiltere’de 2013 yılında yürürlüğe giren Gıda Güvenliği ve Hijyen Yönetmeliği’nin 19 maddesinin 6’sını ihlal ettiği için suçlu bulundu.

Ticari faaliyetine son verilerek kapatılan Tatlı Dünyası’nda geçen yıl 14 Kasım tarihinde yapılan kontrollerde de bir dizi hijyen ihlallerinin tespit edildiği, hamamböceği ve sıçan yuvaları bulunduğu ortaya çıktı.

Müfettişler ayrıca, pasta hamuru mikseri üzerinde dolaşan hamamböcekleri, paketleme materyalleri üzerinde sıçan pislikleri bulduğunu ve pastane duvarının içine yuva yapmış bebek sıçanlar bulduklarını da duyurdu.

KAPATMA VE 7000 POUND CEZA

Firma sahibi Suat G. çıkarıldığı mahkemede suçlu bulunduğu için 1066 pound, mağdur ek ücreti için 30 pound ve 1000 pound masraf ödemeye mahkum edilirken, Tatlı Dünyası işletmesineyse 4 bin pound, mağdur ek ücreti için 80 pound ve masraflar için 1000 pound para cezası kesildi.

Enfield Belediyesi Meclis Çevre Kurulu Üyesi Clin Daniel Anderson, “Bu çok dehşet verici bir durum. Tesis sahibinin ve çalışanların tesislerinde ciddi bir haşere sorunu olduğunu bilmediklerine inanmak güç. Hijyen standartlarına uyan gıda işletmeleriyle çalışmayı tercih ederiz. Bu kovuşturma, Enfield’de kötü hijyen standartlarına müsaade etmeyeceğimiz konusunda güçlü bir mesaj veriyor.”dedi.

DİĞER HABERLER