DÜNYA

Yayın Tarihi: 08.03.2018 Perşembe 14:10:00

O firma mücadele sözü verdi

O firma mücadele sözü verdi

Küresel gıda lideri Barilla, BM’nin iş yerinde ayrımcılıkla mücadele girişimini destekleyen ilk İtalyan şirketi oldu.

Tüm çalışanlarına eşit destek ve fırsat sağlamayı, tüm paydaşlarına saygı göstermeyi ve şirketi zenginleştiren bireyler arasındaki farklılıkları kucaklamayı taahhüt eden Barilla Grup, İnsan Kaynakları politikaları ile fark yaratmaya devam ediyor.

Barilla Grup, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) tarafından LGBTİ bireylere karşı ayrımcılıkla mücadele amacıyla sunulan ve bugüne kadar 51 büyük uluslararası şirket tarafından imzalanan ‘İş Dünyası için Davranış Standartları’nı destekleyen ilk İtalyan şirketi oldu.

İş Dünyası için Davranış Standartları, şirketlerin LGBTİ çalışanlarına, tedarikçilerine, müşteri ve distribütörlerine yönelik benimsemeleri gereken belirli kuralları tanımlıyor.

Bu standartlar arasında kurumların faaliyette bulundukları yerlerde LGBTİ bireylerin insani haklarına saygı göstermesi ve destek vermesi, işyerlerinde bu konudaki ayrımcılığı ortadan kaldırılması, LGBTİ bireylere iş imkanı tanınması gibi kurallar yer alıyor.

LGBTİ haklarının korunması için çalışan bir Amerikan kuruluşu olan Human Rights Campaign Foundation (İnsan Hakları Mücadelesi Vakfı) tarafından geliştirilen Kurumsal Eşitlik Endeksi, LGBTİ çalışanları ilgilendiren kurumsal faaliyetler açısından bir kıyaslama aracı sunuyor.

Yürüttüğü çalışmalarla Kurumsal Eşitlik Endeksi’nde üst üste dört yıl 100 puan alan Barilla, 2017’de çalışanlarına yönelik olarak yürüttüğü “Çeşitlilik ve Katılım” konulu eğitimlerin kapsamını genişletti.

Barilla’nın çeşitlilik ve katılım yönetim kurulu

Çeşitlilik ve katılım ilkesinin odağında insan ve gezegene saygı kavramlarını barındıran Barilla için iki önemli gündem maddesi olduğunu vurguladı.

DİĞER HABERLER