DÜNYA

Yayın Tarihi: 05.03.2018 Pazartesi 15:15:00

Önüne geçilemeyen beslenme sorunu

Önüne geçilemeyen beslenme sorunu

Afrika’da çocuk gelişimi ve eğitimini konu alan detaylı bir çalışmaya göre hiçbir Afrika ülkesi 2030’a kadar çocuklarda kötü beslenmenin önüne geçme hedefini yakalayamayacak.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, 2030’da çocukluk çağında kötü beslenmenin önüne geçmeyi içeriyordu. Ancak konuyla ilgili durumu gösteren son haritalar Afrika’da hiçbir ülkenin bu hedefi tutturamayacağını gösterdi.


Köy bazında detay verebilen ve Nature dergisinde yayınlanan haritalara göre her ülkede çocuk sağlığının iyileştiği en az bir bölge var. 2000-2015 yılları arasında 51 ülkedeki gelişmeleri inceleyen çalışmalar çocuk büyüme oranları ve doğurganlık çağında kadınların eğitim durumlarına odaklanıyor. Bu iki konu çocuk mortalitesinin önemli iki göstergesi sayılıyor.

İlerleme de var, gerileme de

ABD’deki Washington Üniversitesi‘nden küresel sağlık araştırmacısı Prof. Simon Hay bu verilerin hangi bölgelerin ilerlerken hangilerinin geri kaldığını tespit etmek açısından önem teşkil ettiğini söyledi.

Prof. Hay ve çalışma arkadaşları topluluklar bazında yapılan anketlerden alınan verileri birleştirerek 5×5 km’lik alanları kapsayacak bir dizi harita oluşturdu. Bu çalışmanın sonunda özellikle Sahra altı Afrika ile Afrika’nın doğu ve güney bölgelerinde kötü beslenme sorununda iyi yönde gelişmeler olduğu görüldü. Diğer yandan ülkeler arasında ciddi uçurumlar da ortaya koyuldu.

Kıtadaki durumun bu kadar detaylı bir şekilde ortaya koyulmasının politikacılara ellerindeki kaynakları yönlendirmeleri için yeterli kanıtı sağlayacağı düşünülüyor. BM eski Genel Sekreteri, Nobel Barış Ödülü sahibi Kofi Annan harita hakkında değerlendirme yaparken yeterli veriye sahip olunmazsa körlemesine uçuyor sayılacaklarını ifade etti. “Sorunu göremezseniz, çözemezsiniz” diyen Annan, özellikle çatışma bölgelerinde sıkıntı olduğunu söylerken, gelişmeleri bu şekilde açıkça görmeyi “hayret verici” olarak niteledi.

DİĞER HABERLER