DÜNYA

Yayın Tarihi: 19.09.2018 Çarşamba 14:15:00

Skandala rağmen üretime yeniden başlıyor

Skandala rağmen üretime yeniden başlıyor

Lactalis grubu, Salmonella krizinden dokuz ay sonra bebek sütü satmak için hazırlıklara başladı. 2017 yılı sonlarında Salmonellabakterisi ile gündeme gelen fabrikasında üretilen süt tozu üretimini yeniden başlatıyor.

Grup, 18 Eylül'de sağlık yetkililerinden, krizden dokuz ay sonra, Craon (Mayenne) fabrikasında üretilen bebek süt tozu üretimine devam etmek için yeşil ışık aldı.

1 Aralık 2017'de, Fransa Halk Sağlığı, Lactalis'in ürettiği ürünleri kullanan bebeklerin yaklaşık 20 tanesinde salmonelloz vakası bildirmişti. Şubat 2017'den bu yana, aynı fabrika tarafından üretilen tüm bebek ürünlerinden Aralık ayı ortasında yeni siparişler verildi. Sağlık otoritelerinin uyarılarına rağmen, bunların piyasalardan geri çekilmesinin başarısız olduğu ortaya çıktı.

En son rapora göre,41 bebekte salmonelloza vakasının Lactalis ürününden dolayı olduğu tespit edildi.(Fransa'da 38, İspanya'da 2 ve Yunanistan'da)

Mayenne Valisi, Tarım ve Gıda Bakanlığı ile görüşmesini tamamladıktan sonra, Tarım ve Gıda Bakanlığı bir basın açıklaması yaptı. Bebekler için yapılan süt tozunun tekrar Craon sitesi üzerinden başlayacağını duyurdular.

DİĞER HABERLER