DÜNYA

Yayın Tarihi: 07.08.2018 Salı 10:05:00

'Yüzyılın şefi' hayatını kaybetti!

'Yüzyılın şefi' hayatını kaybetti!

13 ülkede toplam 32 Michelin yıldızlı restoranıyla dünyanın en çok Michelin yıldızına sahip, animal/ hayvan lakaplı 'yüzyılın şefi' Joel Robuchon, 73 yaşında kanserden hayatını kaybetti.

Le Figaro'nun haberine göre 'yüzyılın şefi' Joel Robuchon 73 yaşında kansere yenik düştü. İsviçre'nin Cenevre şehrindeki evinde hayatını kaybeden Robuchon, televizyon sunuculuğu da yapan ünlü şef Gordon Ramsay'in ustasıydı.

Joel Robuchon kimdir?

13 ülkeye yayılan mutfaklarında toplam 32 Michelin yıldızıyla bu alanda rekorun sahibi olan Joel Robuchon, 7 Nisan 1945'te Fransa'da doğdu. Ailesi papaz olmasını istediği için kilise tarafından yetiştirildi. Hafta sonu izinlerinde, bir akrabasının zor durumda olmasından ötürü restoranında ona yardım ederken, aşçılığın kendisine daha uygun olduğunu görüp kariyer değiştirdi.

25 yıl önce Gault Millau jürisi tarafınca “asrın aşçısı” ilan edien Larousse Gastronomique Yayın Kurulu'na başkanlık yapan Joel Robuchon'un dünyanın farklı noktalarındaki restoranlarında 32 Michelin yıldızı bulunuyordu.

50 yaşında emekli olmaya karar verip sonra emekliliğin kendisine göre olmadığını anlayınca sahalara dönen Robuchon, bu Michelin yıldızlı restoran imparatorluğunu son 15 yıl içerisinde kurdu.

“Fransız mutfağının abidesi” mesleğini “Mükemmel diye bir şey yok, daima daha iyisini yapabilirsiniz" diye tanımlıyordu.

Mutfaktaki yenilikçiliği ve neşesiyle tanınan Robuchon’un aralarında Paris, Monaco, Hong Kong, Las Vegas, Tokyo ve Bangkok’un bulunduğu 13 şehirde yer alan restoranları ünlü şefin en büyük başarıları arasındaydı.

DİĞER HABERLER