EKONOMİ

Yayın Tarihi: 25.06.2018 Pazartesi 14:00:00

Altın fiyatını geride bırakan gıda

Altın fiyatını geride bırakan gıda

Hemen hemen her gün tükettiğimiz çikolatanın ham maddesi kakaodaki fiyat artışı ise yüzde 30'a yaklaştı; gram altını tahtından etti.

Emtia piyasasında çikolatanın ham maddesi olması dolayısıyla talep gören ve yakından takip edilen kakao, yılbaşından bu yana yatırımcısına yüzde 30'a yakın kazandırdı.

Yılın ilk aylarından itibaren yükselen ve nisan ayında 2.943 dolarla 1,5 yılın zirvesini gören kakaonun fiyatı, mayıs ayında ise yüzde 13'ün üzerinde değer kaybederek kazanımlarının bir kısmını geri verdi.

Kakao fiyatında mayıs ayındaki hızlı düşüşün haziranda da kısmen devam etmesine karşın, söz konusu emtianın fiyatı yıla başladığı 1.900 dolar seviyelerinden yükselişe geçerek 2.433 dolar seviyelerinde dengelendi. Böylece kakao fiyatında, yılbaşından bu yana yüzde 28 artış yaşandı.

Gram altın ise yurt dışında altının onsu, yurt içinde ise dolar/TL'deki yükselişten bulduğu destekle yıl başından bu yana kazandıran yatırım araçları arasında ilk sıralara yerleşti. Yılbaşından bu yana yukarı yönlü bir seyir izleyen, nisan ayında ise 204,9 lira ile tarihi zirvesini gören gram altının fiyatı, 22 Haziran itibarıyla 193,5 seviyelerinde dengelendi. Böylece yıla 158,8 seviyelerinden gram altındaki yükseliş, yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 22 oldu.

Bu sonuçla emtia piyasasında kakaoya yatırım yapan yerli yatırımcılar, yıllardır "güvenli liman" olarak nitelendirilen ve gram altına yönelen tasarruf sahiplerinden daha fazla kazandı.

Vadeli İşlem ve Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, yılbaşından bu yana yükseliş yaşanan kakao fiyatlarının, nisan ayında zirve yaptığını söyledi.

Kakao fiyatlarındaki yükselişin temel nedeninin, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi olduğunu belirten Ergezen, "Batı Afrika'da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağışların düşük kalması, kakao fiyatları üzerinde etkili oldu. Çünkü Fildişi Sahili ve Gana, dünya kakao üretiminin yüzde 60'ını gerçekleştiriyor.

Yağışların düşük olmasıyla kakao kalitesi de beklentilerin altında kaldı. Düşük kalite nedeniyle üreticiler kakaoyu satmakta zorlandı. Böylece kakao fiyatlarında, ocak ayından başlayıp devam eden bir yükseliş yaşandı." diye konuştu.

DİĞER HABERLER