EKONOMİ

Yayın Tarihi: 15.03.2018 Perşembe 12:00:00

Destek ödemeleri başlıyor

Destek ödemeleri başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, su ürünleri yetiştiricilerine 52 milyon TL tutarında destekleme ödemesine, 16 Mart Cuma günü başlanacağını açıkladı.

Su ürünleri yetiştiricilerine yarın (16 Mart Cuma) günü başlayacak destekleme ödemelerine ilişkin açıklama, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’dan geldi.

Açıklamasında, denizler ve iç sularımızın, su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği bakımından geniş imkânlar sunduğunu, bu kaynakları kullanabilecek yeterlilikte balıkçı teknesi ve teknolojisi, yetiştiricilik tesisi ve insan kaynağının ülkemizde mevcut olduğunu vurgulayan Fakıbaba, üretimin artırılması, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, stokların korunması ve üreticilerin girdi maliyetlerinin düşürülmesini temin amacıyla su ürünleri yetiştiriciliğinin ilk defa AK Parti hükümetleri olarak 2003 yılında destekleme kapsamına aldıklarını hatırlattı.

Su ürünleri yetiştiricilerine 1,2 milyar TL destek

2003’te sektöre 1 milyon TL yetiştiricilik desteği verilirken, bu rakamın her yıl artarak 2017 yılında 43 milyon TL’ye çıktığını belirten Ahmet Eşref Fakıbaba, şu bilgileri verdi:

“Geçen 14 yılda üreticilerimize 1,2 milyar TL’lik destekleme ödemesi yaptık. Verdiğimiz bu desteklerle son 14 yılda; 1.245 olan yetiştiricilik tesisi sayısı %87 artışla 2.326’ya, 61 bin ton olan üretim miktarı %315 artışla 253 bin tona ve üretim değeri %443 artışla 843 milyon TL’den 4.6 milyar TL’ye yükseldi.

80 ülkeye su ürünleri ihracatı

Desteklerimizin yanı sıra üretimdeki artış ve işleme teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak su ürünleri ihracatımızda da önemli artış yaşandı. Nitekim 2002 yılında 27 bin ton olan su ürünleri ihracatımız 2017 yılında %481 artışla 157 bin tona, değer olarak ise 97 milyon dolardan 850 milyon dolara çıktı. Yüzde 75’ini balık çiftliklerimizden üretilen balıklarımızın oluşturduğu bu ihracatı; başta AB ülkeleri olmak üzere aralarında Japonya, ABD, Rusya ve Kore gibi ülkelerin de yer aldığı 80 ülkeye yapıyoruz.

Yetiştiricilik yoluyla elde edilen balıklarımız; aynı zamanda kalitesi, lezzeti ve gıda güvenliği ile dünyada kendisini kabul ettirerek çeşitli ödüller de almaktadır.”

52 milyon TL destekleme ödemesi yapılacak

Balıkçılık ve su ürünleri sektörünü daha da geliştirmek ve halkın daha bol balık tüketebilmesini sağlamak amacıyla desteklerin artırılarak devam ettiğini vurgulayan Bakan Fakıbaba, “Bu kapsamda su ürünleri yetiştiriciliği yapan üreticilerimize yarın akşamdan itibaren yaklaşık 52 milyon TL’lik destekleme ödemelerine başlayacağız. Bakanlığımızın sağladığı bu destekler ile önümüzdeki yıl itibariyle ihracatımızın 1 milyar doları yakalayacağına inanıyorum” değerlendirmesini yaptı.

DİĞER HABERLER