EKONOMİ

Yayın Tarihi: 02.03.2018 Cuma 16:45:00

Fiyat artışını etkiledi

Fiyat artışını etkiledi

Dünya buğday üretiminde düşüş beklentisi, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksini yüzde 1.1 artırdı.

Süt ürünleri ve tahıllar gıda fiyatlarını Şubat’ta yukarı çekti  

Uluslararası pazarlarda beş ana gıda maddesinin fiyatları ve ticareti takip edilerek ölçülen FAO Gıda Fiyat Endeksi Şubat ayında, bir önceki aya göre yüzde 1.1 artışla 170.8 puan olarak gerçekleşirken, 2017’nin aynı dönemine göre ise yüzde 2.7 düştü.

Süt ürünleri ve başlıca iri taneli tahıl fiyatlarındaki artış Şubat ayında küresel gıda fiyatlarının artmasına neden olurken, bitkisel yağ fiyatlarındaki düşüş tahıl ve süt ürünlerindeki artışı dengelemeye yetmedi.

Buğday, pirinç ve mısırı da içeren iri tanelilerin temsil ettiği FAO Tahıl Fiyat Endeksi yüzde 2.5 artarken, ardı ardına iki ay belirgin şekilde artmış oldu. Artış büyük ölçüde olumsuz hava şartlarının ABD’deki buğday ve Arjantin’deki mısır için kış görünümünü etkilemesinden kaynaklandı.

FAO bu yıl için küresel buğday hasat projeksiyonunu düşürdü ancak stok seviyelerinde yeni rekor beklentisi devam ediyor.

Tereyağı, peynir ve tam yağlı ve yarım yağlı süt tozu fiyatlarının artışıyla FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi Şubat ayında yüzde 6.2 artarken, güçlü küresel talep ve Yeni Zelanda’da süt üretiminin beklenenden düşük gerçekleşmesi bu artışta önemli rol oynadı.

FAO Et Fiyat Endeksi genel olarak değişmedi. Dört aydan bu yana düşen kümes hayvanları et fiyatları artan sığır eti fiyatlarını dengeledi.

Bu yıl için öngörülen küresel üretim fazlasındaki artışın etki ettiği FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi yüzde 3.1 düşerek son 19 aydaki en düşük seviyeye geriledi. Malezya ve Endonezya’daki stokların artmasıyla birlikte en çok palm yağı fiyatları düştü.

Özellikle Tayland ve Hindistan gibi ana üreticilerin, şeker üretimini genişletmeye devam etmesinin etkisiyle, FAO Şeker Fiyat Endeksi de yüzde 3.4 düştü ve son iki yılın en düşük seviyesini gördü.

DİĞER HABERLER