EKONOMİ

Yayın Tarihi: 13.03.2018 Salı 10:55:00

Gıda fiyatlarını kim belirliyor

Gıda fiyatlarını kim belirliyor

Türkiye’de gıda fiyatlarının, alım gücüne oranla çok yüksek olmasının sebebi ne? Uzmanlar bu durumu bakın nasıl açıklıyor...

Gıda fiyatlarındaki artış, halkın enflasyonunu olumsuz tetikliyor. Vatandaşlar, devletin ilan ettiği enflasyon oranının gerçekleri yansıtmadığını, enflasyon hesaplanmasında gıda fiyatlarının temel alınması gerektiğini ifade ediyorlar. Çünkü orta ve alt gelir gruplarında, gelirlerin neredeyse yarısına yakını, gıda harcamalarına gidiyor.

Gıda fiyatlarının, enflasyon oranı üzerindeki etkisini, kimileri havanın soğumasına bağlamış ve işin içinden çıkmış. Ancak gerçekte durum böyle mi?

Türkiye’de meyve ve sebze üretimi 50 milyon tonu buluyor. Bu üretimin yarısı, günümüzde kısaca AVM denilen Alışveriş merkezlerinde tüketicilere pazarlanıyor. Geriye kalan yarısı ise, manav, küçük marketler ve pazarcı esnaf tarafından satılıyor.

AVM’ler genel olarak ya tek aracı kullanıyorlar ya da ürünlerini doğrudan üreticilerden alıyorlar. Bununla birlikte hiçbir aracı kullanmamalarına karşılık, sebze ve meyve dahil, gıdaları en az 3-4 kat daha fazla fiyatla pazarlıyorlar.

DİĞER HABERLER