EKONOMİ

Yayın Tarihi: 10.04.2018 Salı 16:40:00

Karadeniz o ülkeye çıkarma yaptı

Karadeniz o ülkeye çıkarma yaptı

Fındık ihracatında yeni rota 'Güneydoğu Asya' Karadenizli fındık ihracatçıları, dünyanın en büyük 'helal gıda fuarı' olarak bilinen Malaysia 2018'i ziyaret etti.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) üyelerinden oluşan heyet, 3-6 Nisan'da Güneydoğu Asya ülkelerinden Malezya'ya düzenlenen ve dünyanın en büyük helal gıda fuarı olarak bilinen MIHAS (Malaysia International Halal Showcase) 2018 Fuarı'nı ziyaret etti.

KFMİB'den yapılan açıklamaya göre, fındık ve mamulleri ihracatçısı 12 firmanın katıldığı program çerçevesinde, 1 trilyon dolara ulaşan 'dünya helal gıda' sektörüne ilişkin incelemeler ve başkent Kuala Lumpur'da Malezya'nın önemli kuruyemiş ithalatçıları ile çikolata, şekerleme ve dondurma ürünleri imalatçılarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen görüşmeler çerçevesinde yapılan değerlendirmelerde, Malezya ile ülkemiz arasında 2014 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşması kapsamında Türkiye'den Malezya'ya ihraç edilen fındıklara gümrük vergisi uygulanmadığı da göz önünde bulundurulduğunda, fındık ve mamulleri ticaret heyeti programının, son yıllarda ülkemiz aleyhine bozulan ve 2017 yılında 2.9 milyar dolara ulaşan ticaret açığımızın azaltılmasına katkıda bulunabileceği, ayrıca Malezya'nın diğer Asya-Pasifik ülkelerine ulaşma konusunda da bir merkez görevi görebileceği ifade edildi.

Diğer taraftan, Malezya'daki tecrübelerinden yararlanmak ve ülkedeki iş yapma şartları ve potansiyeli daha iyi anlayabilmek adına Malezya Türk İşadamları Derneği (MTBA) temsilcileri ve MÜSİAD Malezya Şubesi yetkilileri ile Kuala Lumpur Ticaret Baş Müşaviri Refik Özgür başkanlığında bir istişare toplantısı yapıldı. Program kapsamında ayrıca Kuala Lumpur Büyükelçisi Sn. Merve Kavakçı'ya nezaket ziyareti gerçekleştirildi.

DİĞER HABERLER