EKONOMİ

Yayın Tarihi: 03.07.2018 Salı 10:20:00

Kimyasal saldırı bölgesinden ithalat krizi

Kimyasal saldırı bölgesinden ithalat krizi

Gıda mühendisleri, kimyasal saldırı altında olduğu iddia edilen Suriye’den patates ithal edilmesine dikkat çekti.

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi patates ithalatına ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Şube Yönetim Kurulu adına Uğur Toprak tarafından yapılan açıklamada ithalatın çözüm olmadığı vurgulanarak tarım ve hayvancılık politikalarının derhal gözden geçirilmesi istendi. Kimyasal saldırı altında olduğu iddia edilen Suriye’den patates ithal edilmesine de dikkat çekildi.

Gıda Mühendisleri Odası, açıklamasında patatesin dünyanın her yerinde üretilebilen bir gıda olduğuna, Türkiye’nin de en çok patates üreten 20 ülke arasında bulunmasına dikkat çekerek son beş yılda ekili alanların azaldığının altı çizdi.

“Ekonomi Bakanı fiyat artışının sebebi olarak her ne kadar tefeci ve spekülatörleri gösterse de, ekili alanların giderek azalmasının yanında, özellikle küresel ısınma sonucu tarım topraklarının kuraklaşması, su kaynaklarının nüfus artışına oranla gittikçe azalması, tarımsal ve hayvansal hammadde fiyatlarını arttıran diğer ekonomik etkenlerdir'' denilen açıklamada Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın "50 kuruştan satılırken ne ara 5-6 TL ye satılmaya başladı anlayabilmiş değilim" sözlerinin şaşkınlık yarattığı da belirtildi.

Kimyasal saldırı altındaki Suriye'den ithalat

Açıklamada “Ekonomi Bakanından Suriye'de 4 bin ton patates ithal ettiğimiz haberini almış bulunuyoruz. Uzun yıllardır iç savaş yaşayan bir ülkeden, özellikle de kimyasal saldırıların olduğu iddia edilen bir bölgede yetiştirilen patatesin ithal edilmesinde gıda güvencesi ile ilgili ciddi tereddütlerimiz bulunmaktadır” ifadesi yer aldı.

DİĞER HABERLER