EKONOMİ

Yayın Tarihi: 26.02.2018 Pazartesi 15:45:00

Sınır asgari ücreti de aştı

Sınır asgari ücreti de aştı

Türk-İş araştırmasına göre, Şubat ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı, 2018 yılı için belirlenen 1.603 TL asgari ücretin üzerine çıkarak, 1.636,59 TL olurken, yoksulluk sınırı da 5.330,93 TL oldu.

Çalışanların geçim şartlarını 31 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması ile ortaya koyan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), 2018 yılı Şubat ayı araştırma sonuçlarını açıkladı.

Açlık ve yoksulluk sınırı

Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.636,59 TL; gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.330,93 TL oldu.

Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 2.022,08 TL olarak gerçekleşti.

İlk iki ayda 93 TL arttı

Türk-İş açıklamasında, çalışanların ağırlıklı bölümünün elde ettiği tek gelir olan asgari ücretin, günümüzde dört kişilik bir ailenin açlık sınırı tutarını bile karşılamaktan uzak kaldığına dikkat çekilerek, “Mevcut asgari ücretle değil bir ailenin, bir işçinin bile geçinebilmesi mümkün olamamaktadır” denildi.

Mutfak enflasyonu

Türk-İş’in hesaplamalarına göre; sadece dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, Şubat’ta bir önceki aya göre 21 TL, geçen yıla göre de 134 TL artış gösterdi. Yani, geçen yılın Şubat ayında gıda harcaması için günde 50 TL harcamak durumunda olan bir ailenin, bugün günlük harcama tutarı 55 TL’ye yükseldi.

DİĞER HABERLER