EKONOMİ

Yayın Tarihi: 22.06.2018 Cuma 10:35:00

Tarihte bir ilk gerçekleşti

Tarihte bir ilk gerçekleşti

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, piyasayı kontrol altına almak için önümüzdeki dönemde soğan ve patateste ithalata izin vereceklerini açıkladı.

Tarihinde ilk kez kirazın fiyatı soğan ve patatesin kilogram fiyatından ucuz kaldı.

Patates ve soğan fiyatlarında son zamanlarda yaşanan fiyat artışı tüketiciyi rahatsız eder boyuta gelirken, önlem de kaçınılmaz oldu. Patatesin fiyatı bu hafta pazar ve marketlerde 6 lirayı soğan da 8 lirayı gördü.

Genelde pazardan 3’er 5’er kilo aldığımız patates ve soğan fiyatlarındaki bu durum tüketicinin hiç alışık olduğu bir durum değil. Hele hele çarşı pazar fiyatlarını çok iyi takip edenler patates ve soğan fiyatının kiraz fiyatını geçmiş olduğunu görünce de gözlerine inanamıyorlar. Zira bu tarihte ilk kez yaşanıyor.

Raflarda soğan

8, patates 6 lira civarında satılırken market raflarında bir hafta önce 10 liradan satılan kirazın fiyatının 4.5-5.5 liraya kadar düştüğü dikkati çekiyor. Napolyon kirazın fiyatı 5.5 liraya kadar inerken daha düşük kalite kirazı da 4.5 liraya bulmak mümkün. Ereğli’nin meşhur sarı kirazının fiyatı da 4 liradan satışa çıktı. Böylece soğan fiyatları ilk kez kirazın fiyatını 2’ye katlamış oldu.

Bakan yeşil ışık yaktı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son dönemde bazı gıda fiyatlarında yaşanan yükselişleri takip ettiklerini, soğan ve patatesin ithalatına “Belli bir ülke ve belirli bir tutar” şartı ile müsaade edeceklerini söyledi.

Gıda fiyatlarındaki yükselişe müdahale ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini açıklayan Zeybekci, “İthalata müsaade edeceğiz. Soğan ve patatesin Türkiye’ye gireceği miktar ve ülke belli” dedi.

Merkez Bankası’nın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin özetlerde “Öncü göstergeler işlenmemiş gıdanın bazı alt kalemlerinde mevsimsel normallerin oldukça üzerinde fiyat artışları gözlenebileceğine işaret etmekte. Geçici nitelik taşıdığı değerlendirilen bu hareket yakından takip edilmekte” denilmişti.

DİĞER HABERLER