EKONOMİ

Yayın Tarihi: 09.04.2018 Pazartesi 15:10:00

Ucuz gıdaya reçete

Ucuz gıdaya reçete

Mutfak enflasyonuna karşı özel teşvik paketi için düğmeye basıldı. Fiyatları aşağıya çekecek paketle, gıdada her aşama için özel teşvikler verilecek.

Hükümet, mutfak enflasyonunu düşürmek için yeni bir teşvik paketi hazırlıyor. Ekonomi ve Gümrük Bakanlıkları'nın birlikte hazırladığı paketle atılacak adımlar, başta sebzemeyve olmak üzere gıda fiyatlarını aşağı çekecek. Gıdada üretim, tedarik, perakende başta olmak üzere her aşama için özel teşvikler verilecek. Paketleme tesisi kurana, lojistiğini, taşımasını yapana farklı oranlarda teşvik uygulanacak.

Frigolu araçlara yerli olmaları koşuluyla yüzde 75'e kadar destek sağlanacak. Bu kapsamda hal ile ilgili yatırımlar da stratejik yatırım kapsamına alınıyor. Sebze meyve ticaretini yapanların yatırım yükünü devlet paylaşacak.

BAKAN AÇIKLADI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, fiyatların vatandaşa yük olmaması için sebze meyvede her aşamaya teşvikle destek vereceklerini söyledi. Tüfenkci, "Teşvikler her aşama için ayrı ayrı olacak. Mesela soğuk hava deposu yapacak, tasnifleme, paketleme tesisi kuracak, onun için ayrı ayrı bir destek vereceğiz. Bu işin lojistiğini, taşımasını yapanlara ayrı destek vereceğiz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER