ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 06.12.2017 Çarşamba 17:45:00

Food İstanbul 2017 değerlendirildi

Food İstanbul 2017 değerlendirildi

“Avrupa’nın tadına bak” kampanyasının organizatörleri Food İstanbul 2017 Fuarı’nı değerlendirdi.

İki ay önce (20-23.09.2017 tarihlerinde) Food İstanbul Fuarı düzenlendi. Söz konusu etkinlik “Avrupa'nın tadına bak kampanyasının” katıldığı Türk gıda sektörünün büyük bayramıydı. Girişimin organizatörü olan Polonya Et Derneği fuar katılımını değerlendirirken Türk alıcılarının Avrupa dana etine karşı ilgi gösterdiğini ve tüketicilerin gittikçe daha da artan ilgisini vurguladılar. Bu değerli kültürel ve iş tecrübesi önümüzdeki yılda planlanan Türk Hükümetinin et ticaretini serbestleştirmesinden önce iyi bir alamet olarak değerlendirildi.

“Avrupa'nın tadına bak kampanyası” Türkiye topraklarında Avrupa dana etinin yaygınlaştırılmasını amaçlayan tanıtım-bilgilendirme girişimidir. Ocak 2015'te hedef pazarındaki faaliyetler başlatıldı ve dana eti sektöründe ticaret platformu oluşturmaya odaklanıldı. Kampanya kapsamında iki kere Türk Gıda Fuarı'na katılım ve Polonya'da Türk pazarı temsilcilerinin ziyareti planlanmıştır. Food İstanbul Fuarı, kampanya organizatörlerinin katıldığı ikinci bu tür etkinlik olmasına rağmen, standa duyulan ilgili ve olumlu iş geribildirimi kesinlikle beklentileri aştı.“Avrupa’nın tadına bak” kampanyası organizatörü Polonya Et Derneği Ofis Başkanı Katarzyna Oponowicz “Food İstanbul Fuarı'na katılım, gösterdiğimiz faaliyetlerle doğru bir yol izlediğimizi doğrulamıştır. Yaklaşık 3 senelik Avrupa dana eti lezzeti ve kalitesi kapsamındaki eğitim; her gün standımızda toplanan kalabalık, medya ve alıcı ilgisi ve açık oturum sırasındaki misafirlerle dolan salon şeklinde ölçülebilir sonuç vermiştir. İlk fuar sırasında Türk halkı mesafeli davranmasına rağmen, bu sefer o temkinlilik tamamen ortadan kayboldu. Çabalarımız somut, organizasyon ve lezzet açısından ziyaretçiler tarafından takdir edilmiştir” diye söyledi.

Sonuçlardan bahsederken, rakamlar konuşmaya başlıyor. Fuar süresince, kampanya standında sürekli olarak Avrupa şefleri tarafından hazırlanan ve uzun sıralar oluşturan ve günlük olarak hazırlanmış 200 porsiyon birkaç dakika içinde tüketilen yemek tadımı yapıldı. Diğer faaliyetler de çok ilgi çekmiştir. Fuar düzenleyicileri kampanyaya ilişkin varsayımlar ve etkinliklerle ilgilenen Türk medya editörleri ile birkaç toplantıya katıldı. Avrupa dana etine adanan açık oturum ise, neredeyse bütün konferans salonunu doldurarak 30 misafiri bir araya getirdi. Bunun dışında, standa her gün et ticaretinde işbirliği yapmak isteyen birkaç Türk şirketi temsilcileri geldi.

“Avrupa’nın tadına bak” kampanyası organizatörü Polonya Et Derneği Ofis Başkanı Katarzyna Oponowicz “Alıcıların ilgilisi, bizim için Türk et pazarının Avrupa ile işbirliğine açılmak istendiğinin ve bu alanda hazır olduğunun işaretidir. Özellikle, Türkiye'de dana eti fiyatları, maaşlara göre çok yüksektir ve yerel üretim, artan talebi karşılayamıyor. Gururla sadece ürünlerimizin kalitesini, eşsiz lezzetlerini ve sıkı üretim kurallarının yanı sıra açıklığını ve Avrupalı şirketlerle şeffaflığını da sunarız. Food İstanbul Fuarı sonrasında önümüzdeki yıl için planlanan Türk pazarının et ticareti için açılması sadece sembolik bir hareket değil, aynı zamanda ticari ilişkimizde yeni bir sayfadır” diye değerlendirdi.

DİĞER HABERLER