GÜNDEM

Yayın Tarihi: 12.02.2018 Pazartesi 10:00:00

Dünyaca ünlü master şefler Türkiye'de!

Dünyaca ünlü master şefler Türkiye'de!

Çin Gastronomi Kültür Festivali kapsamında düzenlenecek olan etkinlikler için Çin’in dünyaca ünlü master şefleri Türkiye’ye geldi. Festival kapsamında Çinli şefler Türk meslektaşlarıyla buluşarak atölye çalışması gerçekleştirdi. Çinli şeflere Başkent Üniversitesi, Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezine bağlı Thermopolium Gastronomi Akademisi Master Şef Deniz Orhun eşlik etti.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Çin Büyükelçiliği, Çin Kültür Bakanlığı, Çin Mutfak Birliği ve üniversite bazında Başkent Üniversitesi Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi- Thermopolium Gastronomi Akademisi iş birliğiyle 2018 "Çin Yeni Yılı" kapsamında düzenlenecek olan Çin Gastronomi Kültür Festivali 1-10 Şubat tarihlerinde gerçekleştiriliyor.

İpek Yolu Ekonomik Kuşağı inisiyatifi çerçevesinde Çin ile Türkiye'nin dostluğunu pekiştirmek, Çin yemek bilim ve kültürünü tanıtmak üzere gerçekleştirilen “Çin Gastronomi Kültür Festivali’’ kapsamında ülkenin dünyaca ünlü master şefleri, Türk meslektaşlarıyla bir araya geldi.

Çin Mutfak Birliği (CCA), Çin‘in gastronomide ünlü uzmanları ve şeflerinden oluşan 9 kişilik bir heyet festival kapsamında Türkiye’ye geldi. İstanbul’da ve Ankara’da çeşitli etkinliklere katılacak olan Çinli Master Şefler, Ankara’da da Türkiye’nin önde gelen şefleriyle bir atölye çalışmasında buluştu. Şeflerin bilgi alışverişi yaptığı, iki kültürü buluşturacağı atölye çalışmasının yanı sıra tadımlar ve seminer üniversite ortamında gerçekleşti. Bu festivalde Türkiye’den Master Şef Deniz Orhun’un eşlik ettiği Çin’in yemek uzmanları, Türkiye halkı için otantik ve lezzetli Çin yemekleri sundu. Ayrıca etkinlikte, Türk şefleriyle Çin mutfak tekniklerini ve kültürünü paylaştı. Çinli şefler, Çin halkının konukseverliğini Türkiye'de yaşatarak, iki halkın dostluğunu pekiştirdi. Çin yeni yılı kutlamaları çerçevesinde yapılan Çin Gastronomi Kültür Festivali; Çin aşçılarla Türk aşçıların arasındaki fikir alışverişinin tariflere, iki halkın kültürüne ve buradan doğacak gıda malzemelerinin ticaretine tohum atarken, gıda turizminin oluşmasında da olanak sağlıyor.

Şeflerin buluşması

Çin Gastronomi Federasyonu Başkan Yardımcısı Bian Jiang, Çin yeni yılının ilk gününde böyle bir etkinliğin yapılmasından memnuniyet duyduğunu dile getirerek, "Bugün Çin yeni yılının ilk günü o nedenle bu etkinlik son derece önemli. Türkiye ve Çin, İpek Yolu'nun batı ve doğu ucunda bulunan iki önemli medeniyet merkezi. Bugün burada Türk ve Çinli aşçıların bir araya gelmesi ve birlikte yemekleri tatmaları son derece anlamlı." dedi.

Çin ve Türk yemekleri arasındaki ortak noktanın "lezzet" olduğunu söyleyen Jiang, "Çin'in batısı ve kuzeyinden birçok yemeğin Çin mutfağına etki ettiğini görüyoruz. Bu bağlamda iki mutfağın birbirine benzer olduğunu söyleyebiliriz." ifadesini kullandı.

Master Şef Deniz Orhun, Türk ve Çin mutfakları arasında gastronomi konusunda bilgi alışverişi sağlamak amacıyla böyle bir etkinlik yaptıklarını belirterek, bilinenin aksine iki kültürün yemeklerinin birbirine yakın olduğunu kaydetti. Toplumların kültürel değerlerinin, yaptıkları savaşların, ekonomik durumları ve mizah anlayışlarının yemek alışkanlıklarına etkisi olduğunu aktaran Orhun, "Bizim kültürümüzde bazı malzemeler orijin olarak bize ait olmasa da biz çok güzel bir şekilde bunu işleyen ve aldığımız yemeği kendimize göre yoğuran bir toplumuz." dedi.Çinli şeflere eşlik eden TGA’nın Master Şefi Deniz Orhun, “Yediklerimiz davranışlarımız olur, Türk mutfağı bir mutfak imparatorluğu aynı şekilde Çin mutfağı da çok köklü bir mutfak. Çin kültüründe kullandıkları sağlıklı pişirme tekniklerini tanımak, yemeklerini ve ortak lezzetlerimizi çıkarmak, fikir ve metot alışverişi yapmak için ve en önemlisi Gastronomi Turizmi ve gıda malzemeleri ticareti açısından bu tür organizasyon ve buluşmaların faydalı olacağını düşünüyorum. Aksi bilinse de Çin Mutfağı ana teknik ve sunum ile Türk Mutfak imparatorluğumuza çok yakın bir mutfak sanatına sahip” dedi.  Mantının iki kültürde de yer alan yemeklerden olduğunu söyleyen Orhun, "Mantı şekil itibarıyla eski Çin parasını andırıyor. O yüzden bolluk, bereket anlamına geliyor ve devamlı bu yemeği yapmak istiyorlar. Çin'in yeni yılı şubat ayında oluyor. Yeni yıla girerken ülkeye bolluk bereket gelsin diye kendi evlerinde mantıyı eski Çin parası şeklinde kapatarak yapıyorlar" diye konuştu.

Çin ve Türk Mutfağı arasında pek çok benzerlik var

“Çin yemek kültürü aslında bizim kültürümüze sandığımız kadar uzak değil. Çin yemek bilim ve kültüründe en önemli unsurlardan biri de malzeme onların da malzemeleri bölgelere göre iklime göre toprak yapısına göre şekillenmektedir sekiz ayrı bölge aynı Türk mutfak kültüründe olduğu gibi bizim de bölgelerimizde, dallara göre iklime göre gıda malzemelerini çeşitlenmektedir. Onların 8 bölgesi varken biz de 7 bölge bulunmaktadır. Pişirme şekilleri baharatlandırma benzerlikler taşımakta örneğin kurutma tuzlama turşu yapma bunlardan bazıları yemekte önem verdikleri renk, koku, tat. Yemekte renk; bir anlam taşıyor. Koku; ateşin şiddetine göre yemeğin yapısını şekillendiriyor ve yemeğin görüntüsünün analizi çok önemli. Parlaklığı, sebzelerin suyunu içinde barındırarak, rengini kaybetmeden hala diriliğini koruyarak pişmesi lezzeti ve besin değerinin yüksek olmasını sağlıyor. Bizim mutfak kültürümüz Türk tıbbından gelmektedir. Çin yemek kültürü de Çin tıbbından türediği için çok büyük benzerlik göstermekte. Yemekte tabaktaki sunumun, sanata dönüşmesi önemli, nasıl Türk mutfak kültüründe değerlendirme yaparken bir tabaktaki yemeğin, renk, sıcaklık, soğukluk, çıtırtılık, yumuşaklık gibi kavramlarının dengede olmasına bakıyorsak, Çin yemek kültüründe de aynı kavramların dengesi çok önem taşıyor. Sıcak soğuk dengesine örnek; mantımızın üzerine koyduğumuz sarımsaklı yoğurt, sıcak helvanın yanında eskiden buzla yapılan meyve şerbeti yer alırken günümüzde yerini dondurmaya bırakması buna güzel bir örnek”

DİĞER HABERLER