GÜNDEM

Yayın Tarihi: 11.04.2018 Çarşamba 11:20:00

Fındığın kalitesi artıyor...

Fındığın kalitesi artıyor...

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz:"Yürüttüğümüz çalışma sonucunda örnek fındık bahçelerindeki dekara verimi 90 kilogramdan 350 kilograma kadar çıkarmayı başardık"

Ordu'da 2015 yılında "Fındıkta Verim ve Kalite Artacak" sloganıyla 19 ilçede oluşturulan 41 örnek bahçede verim dekar başına 90 kilogramdan 350 kilograma yükseldi.

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, yazılı açıklamasında, Ordu Valiliği himayesinde ve Karadeniz İhracatçılar Birliğinin desteğiyle 19 ilçede 41 mahallede 41 örnek fındık bahçesi kurulduğunu belirtti.

"Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Fındık Bahçeleri Projesi" kapsamında oluşturulan bahçelerde bu yıl budama ve gübreleme çalışmasının tamamlandığını ifade eden Yılmaz, örnek bahçelerin sayısının daha da artırılacağını kaydetti.

Yılmaz, fındığın önemine dikkati çekerek, "Fındık, gerek ilimiz gerekse ülkemiz ekonomisi ve dış ticaret açısından en önemli tarımsal ürünlerimizden olup, ülkemiz ekonomisine ciddi miktarda döviz girdisi sağlamaktadır. Ülkemiz dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, ilimiz ise yüzde 25’ini tek başına üretmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler fındık, verim, kalite,

DİĞER HABERLER