GÜNDEM

Yayın Tarihi: 15.07.2017 Cumartesi 06:00:00

Genetik şifrenizi kırın: kilo verin!

Genetik şifrenizi kırın: kilo verin!

Bir Nörogenetikçi ve New York Times Bestseller yazarı olan Doktor Sharon Moalem, genetik kodlara göre beslenme hakkında bilgi verdiği kitabını yayımladı.

Bir Nörogenetikçi ve New York Times Bestseller yazarı olan Doktor Sharon Moalem’in genetik kodlarımıza göre beslenme ve yaşamanın önemli beş prensibini 20 yıldan uzun süren genetik araştırmaları çerçevesinde verdiği Genetik Şifrenizi Kırın adlı kitabı, Türkçe çevirisiyle Sola Yayınlarından çıktı.

Kitabın orijinali “The DNA Restart: Unlock Your Personal Genetic Code to Eat for Your Genes, Lose Weight, and Reverse Aging” adıyla 2016 yılında, Rodale Books tarafından piyasaya sürülmüştü.

Fazla karbonhidrat tüketmenin kilo aldırabileceğiniz herkes söyler. Ancak her gün makarna yiyen birinin kilo almaması, bazı insanlara ise tabiri caizse ‘su içse bile yaramasının’ nedeni net değildi.

Ancak bilim sonunda buna bir yanıt bulmuş olabilir: konu tamamen genlerle alakalı. Dr. Sharon Moalem yeni kitabında neden herkesin gıdaları farklı işlediğini açıklıyor…

Genetik Şifrenizi Kırın

Geleneksel diyet tavsiyelerini altüst edecek bilgiler sunan kitap, sağlığınızda ve beslenmenizde en önemli şeyin genlerimiz olduğunu okurlara sunuyor. Moalem, kitabında okurlara, “Genlerinize göre beslenin, kilonuzu kontrol edin ve yaşlanmayı durdurun” diye sesleniyor.

Kilo veren insanların çoğu, uzun dönemde formunu korumakta sıkıntı yaşıyor. Şu ana kadar kişilerin özel genetik ihtiyaçlarına göre ayarlanmış bir diyet hazırlanmamıştı.

Genetik özelliklerinize göre beslenmeye başladığınızda, bir kez daha genetiği hesaba katmadan beslenmek istemeyeceksiniz.

En önemli genetik testlerden biri, karbonhidrat tüketim seviyelerinizi bireyselleştirmenize olanak tanıyacak güçlü bir araç. Kitapta 3 farklı karbonhidrat tüketim kategorisi tanımlanıyor: tam, makul ve kısıtlı. Bu bilgiyi kullanarak ideal kilonuza gelmenizi ve bunu korumanızı sağlayacak bir diyet uygulayabilirsiniz.

Salya ve kraker testi

Dr. Moalem’in tasarladığı kraker testi ile kişinin sahip olduğu AMY 1 genleriyle uygun miktarda karbonhidrat tüketmesi mümkün.

Test için gereken tek şey tuzsuz bir kraker. Glütensiz diyet uygulayanlar bozuk para büyüklüğünde pişmemiş patatesle de bunu yapabilir.

Krakeri ağzınıza atıp çiğnemeye başlayın, zamanla pek belirgin olmayan tattan, tatlı tada doğru bir değişimi fark etmeniz bekleniyor. Daha uzun süre çiğnedikçe, krakerin tadının değişme ihtimali daha fazla.

DİĞER HABERLER