GÜNDEM

Yayın Tarihi: 25.03.2020 Çarşamba 18:37:00

"GT Hijyen Belgesi" olan restoranları tercih edin

Ülkemizde Gastronomi Turizmi konusunda faaliyet gösteren, TC Kültür Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB ile entegre çalışan Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe Koronavirüsten etkilenen turizm kaybının 1 milyar USD'yi bulacağını açıkladı.

İlk etapta önce havayolları adından seyahat acenteleri, oteller ve yeme içme işletmelerini olumsuz etkileyen sektörde tüm dünyadaki daralmanın ülkemizi de etkilediğini aktaran Gürkan Boztepe, ülkemizde çok ciddi ivme kazanmış bu sektörün kriz sonrası en hızlı çıkışı yakalayacak sektör olduğunun altını çizdi.

Şu anda ülkemize yeme içme sektöründen yıllık 6 milyar USD girdiğinin, bunun 15 milyar USD hedefinden sapma göstereceğini belirten Boztepe, krizden çıkışta en kısa sürede toparlanacak sektörün yine gastronomi olacağını belirtti.

Dünya turizm verilerine göre belirlenen %5 lik büyüme hedefinin bugün %10 küçülmeye geçtiğini, fakat dünyada krizi atlatırken hız kazanacak sektörlerde oyun ve oyuncuların değişeceğini belirtti.

Ülkemizde merdiven altı çalışan kurumlar yerine hijyene dikkat eden kurumların katlanarak büyüyeceğine inandığını belirten Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı, önümüzdeki süreçte GT Hijyen Belgesi ile restoranlara çok detaylı bir hijyen uygulaması başlatacaklarını anlattı.

Yaklaşık 2,5 yıl önce Türkiye Kalite Derneği ve Diversey ile yaptıkları restoran belgelendirme sisteminin öneminin bugünlerde daha iyi anlaşıldığını aktaran Boztepe, sadece restoranlara yıldız vermek ve kitap basmakla değil, top yekün içerikli bir çalışmanın ortalama 3 yıl sürdüğünü belirtti.

Boztepe, "Önce İstanbul ve Ankara'da başlayacak 'Restoran Derecelendirme', Türk Michelini olarak dünyada marka olacak. Kriz sonrası hijyene daha da dikkat edecek olan tüketiciler, kapıda GT Belgesi olmayan restoranları tercih etmeyecek" dedi.

Bu kriterler için Gastronomi Turizmi Derneği, Gastro Akademi Başkanı Dr.Mesut İnan'ın çalışmaları ve TÜRSAB Gastronomi İhtisas Komitesi Başkanı Ömer Kartın’ın çok önemli katkıları ile dünyadaki tüm sistemleri araştırması sonucu ortaya çıkan GT Belgesi için ailelerinizi güvenle götürebileceğiniz yerler listesini açıklayacaklarını bildirdi.


 

DİĞER HABERLER