GÜNDEM

Yayın Tarihi: 10.07.2017 Pazartesi 10:20:00

İrlandalılar İzmirli o markaya ortak oldular

İrlandalılar İzmirli o markaya ortak oldular

Son dönemde yabancı yatırımcıların Türkiye’de gözde sektörleri arasında hayvancılık öne çıkıyor.

Son dönemde yabancı yatırımcıların Türkiye’de gözde sektörleri arasında hayvancılık öne çıkıyor. Sektörün önde gelen üreticilerini satın alan uluslararası firmalar sadece bu alanda değil yem, hayvan sağlığı gibi alanlara da ilgi gösteriyor.

Örneğin ocak ayında Brezilya merkezli BRF ve Doha merkezli Qatar Investment Authority iştiraki Qatar Holding LLC, Banvit’i 915 milyon liraya alırken sadece beyaz et üretim birimini değil, yem tesislerini de bünyesine katmıştı. Sadece bununla sınırlı değil satın alma ve ortaklıklar. Dünyanın en büyük gıda şirketlerinden Cargill’in Ekol Gıda Tarım ve Hayvancılık ortaklığı da benzer bir operasyondu.

Cargill, Türkiye’nin önde gelen yem katkı maddeleri üreticisi Ekol’ün yüzde 51’ini alarak bir anlamda hayvancılık alanında önemli bir adım atmıştı. Her yıl ortalama 10 milyar lirallık tarım ve hayvancılığa yapılan destek, Bulgaristan’daki Huvepharma adlı firmayı da etkilemiş ve Türk şirket ANC Hayvan Beslenmesi ve Sağlığı Hizmetleri firmasının tamamını satın almıştı.

Yüzde 50’sini satın aldı

Tarım teknolojileri ve yem üreticisi İrlandalı Devenish, Türk şirketi Yem-Vit’in yüzde 50’sini satın aldı. Türkiye ve çevre ülkelerde büyümek için bu alımı yapan şirketin operasyon yöneticisi (COO) Patrick McLaughlin, yeni anlaşmayla her iki şirketin büyüme imkanı sağlayacağını belirtiyor. Şirketin resmi sitesinden duyurulan satın alma, Devenish'in İngiltere ve Kuzey Amerika dışındaki ilk operasyonu oluyor.

 

DİĞER HABERLER