GÜNDEM

Yayın Tarihi: 25.12.2019 Çarşamba 09:55:59

Küflenmiş sucukları yediriyorlar

Küflenmiş sucukları yediriyorlar

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Sultangazi‘de küflenmiş sucukları satmaya çalışan kişiye 23 bin lira ceza kesildiğini açıkladı.

Sultangazi’de ihbar üzerine yapılan operasyonda 700 kilogram küflenmiş sucuk, 350 kilogram tereyağı, 63 petek bal ele geçirildi. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Sultangazi zabıtasına gelen ihbar neticesinde ilçe müdürlüğümüz bilgilendirilmiş, Sultangazi Belediyesi zabıta ekipleriyle olay mahalline gidildiğinde 700 kilogram etiketsiz sucuğun küflenmiş ve bozuk bir şekilde olduğu görülmüştür. Aynı zamanda 50 kilogram tereyağının bozuk olduğu tespit edilmiş ve ürünler, 5996 sayılı kanun çerçevesinde belediye ekipleri tarafından imha edilmiştir” şeklinde açıklama yaptı.

Ürünleri satmaya çalışanlar hakkında cezai işlem uygulandığını ifade eden Karaca, “Bu kişiye ilk önce bozuk gıda, etiketsiz gıda satmaktan dolayı 23 bin TL idari para cezası uygulandı. Numune sonuçlarına göre de eğer taklit veya tağşiş tespit edilirse, özellikle tereyağa bitkisel yağ katıldığından şüpheleniyoruz, o da olursa ayrıca 23 bin TL daha idari para cezası uygulanacak. Bu ürünler hakkında etiketsizlikten işlem uygulanacak” ifadelerini kullandı.

Ahmet Yavuz Karaca, denetimlerin devam ettiğini ve cezaların önümüzdeki süreçte artacağını ifade etti. Taklit ve tağşiş yapanların tekrarlamalrı durumunda hapis cezasına kadar işlemler yapılacağını belirtti.

DİĞER HABERLER